iarba de pampas

adrianam

Well-Known Member
E foarte frumoasa!
Dar este invaziva?
Ca as adauga-o si eu in comanda, dar numai daca nu este invaziva.

Se usuca vara pe seceta, arata urat?
 

andruta_ana

Member
Iarba sta verde toata vara. Daca parcurgi albumul meu dedicat acestei plante, ai sa te convingi ca e spectaculoasa in gradina, indiferent de anotimp.
http://andruta.sunphoto.ro/0015_Iarba_de_Pampas

In plus, in perioada cat are spice, e o... PUFOSENIE..
Eu am luat de la Sieberz 3 plante, 3 culori diferite. In prima iarna doua dintre ele au inghetat. Am ramas doar cu asta.
SUnt de vanzare si-n magazine . Eu am vazut la Hornbach.
 

Roxana Peled

Active Member
E frumusica foc a ta! :D
Sunt curioasa daca ale mele au supravietuit peste iarna, e prima data cand le las afara, iarna trecuta au fost in ghiveci in casa neincalzita.
Am doua culori de la plant-shop, sunt destul de ieftine acolo comparativ cu alte parti, cred ca (de regula) sunt 10 lei iar eu le-am luat la oferta cu 5, nu mai tin minte exact :) .
Nu sunt invazive Adriana, am vrea noi ... :D
 

bebe Iris

Active Member
Ce am luat de la plant-shop, acum 3 ani, nu a fost iarba de pampas, din pacate...De atunci tot incerc sa scap de ea, pentru ca s-a semnat peste tot buruiana :roll: .
Am cumparat de la dianadia si inca dintr-o parte (albe toate 3 bucatile), anul trecut, insa acum mi le papa pisicile :p .
 

MASCHA

Active Member
Si cainii mei mananca din frunzele ei :D
Azi am tuns-o ,abia imi trecusera zgarieturile de la trandafiri,asta taie mai rau ca lama :x
 

Cipri

New Member
Buna ziua , am si eu de un an pamoas alb si roz . Aproape la sfarsitu lui aprilie am taiat-o aproape de pamant si inca nu imi iasa frunzele , oare am gresit ca am taiat-o asa de jos .? Oare sa dus ????
 

happy

Well-Known Member
Buna ziua , am si eu de un an pamoas alb si roz . Aproape la sfarsitu lui aprilie am taiat-o aproape de pamant si inca nu imi iasa frunzele , oare am gresit ca am taiat-o asa de jos .? Oare sa dus ????
Încă nu a plecat în vegetație nici la mine.
 

Cipri

New Member
buna seara , multumesc de raspuns . La ca-ti cm de pamant ai taia-o ??
Ale mele sunt taiate la nivelu pamantului si cred ca nu e bine cum am facut . Cineva are 6 bucati dar sunt taiate la 20 cm de sol si am vazut ca incepe sa dea frunze , ale mele cred ca sau dus naibi.
cum stati cu paulownia , aveti rasaduri ??
Am si eu puieti 35-40 de bucati si nu stiu daca pot sai plantez.
o seara buna.
 
Ultima editare:

happy

Well-Known Member
La mine sunt mici și le-am tuns la 10cm.Paulownia am ceva răsad pus târziu dar cred ca sunt compromise,acum sunt la spital.De pus afara merg dar sa aibă 5cm pe puțin și sa treacă valul asta de frig.
 

happy

Well-Known Member
Nu este nevoie,deja am depășit cadrul acestui topic.Vorbim la paulownia dacă doriți amănunte.
 
Sus