iarba de pampas

riana

Active Member
am cumparat anul trecut iarba de pampas roz dar nu a rezistat peste iarna desi am acoperit-o. as vrea sa-mi mai iau una stie cineva cum se protejeaza iarna?
 

mirela06

Active Member
Ca toate plantele sensibile, se vor acoperi cu frunze,un sac, folie, peste ele si ancorata bine, sau ramuri si crengi de brad. Poate altii au alte idei, dar eu asa am sa fac anul acesta, dupa ce am vazut la cineva. :D
 

mirela06

Active Member
Cu multa placere. Acum, sfatul meu, totusi, este sa te interesezi de ceva care sunt mai rezistente la ger, daca nu, atunci adopti metoda acoperitului :D
 

dana_rusu

Member
eu am de ganad sa o scot si sa o plantez intr-o galeata am pierdut deja 3 buc :cry: nu mai rezist psihic inca unui deces in pampas :rofl:
 

dana_rusu

Member
nu fiindca abia am plantat-o anul acesta din nou cred ca si-au facut aia planul cu mine cred ca in primii ani este sensibila la ger,in vara asta a mai fost si secets asta cumplita :cry:
 

mirela06

Active Member
Incearca, totusi sa o acoperi. Eu am vazut la o femeie facind asta cu Zantedeschia, iar tanti de la care am primit Alstromelia, a aclimatizat-o in ani, tot la fel. Acum , a mea, nu am acoperit-o si este a 2-a iarna ce a trecut peste ea. Arata minunat, stufoasa, mare si pina acum o saptamina , a tot facut flori.Putin curaj si incredere si ..ce nu poate omul :rofl:
 

anasstasia

Active Member
mirela06 a spus:
Incearca, totusi sa o acoperi. Eu am vazut la o femeie facind asta cu Zantedeschia, iar tanti de la care am primit Alstromelia, a aclimatizat-o in ani, tot la fel. Acum , a mea, nu am acoperit-o si este a 2-a iarna ce a trecut peste ea. Arata minunat, stufoasa, mare si pina acum o saptamina , a tot facut flori.Putin curaj si incredere si ..ce nu poate omul :rofl:
Si nu-i asa ca ne arati si poze? Ca altfel nu te credem :) . Serios, chiar vreau sa o vad (daca nu te deranjez :D ).
 

nick1971

Active Member
nuuuu, asa trebuie sa arate
mi-am comandat anul asta de la sieberz
asa arata la inceputul lunii septembrie
si acum in octombrie
am citit pe undeva ca pe timp de iarna se leaga frunzele, le-am legat cu o 2 panglici, una mai sus, una mai jos, am pus frunze la baza, ma gandeam sa fac rost de niste coceni de porumb sau cu folie... inca nu stiu, dar nu vreau s-o pierd, sper la anu' sa-mi infloreasca
 

riana

Active Member
eu am pierdut deja doua si le-am si legat :( . si eu mi-am comandat una dar nu o mai pun afara peste iarna o las iarna asta in ghiveci
 

Ema

Member
Cortaderia mea a inflorit anul acesta pentru prima oara :



A fost plantata anul trecut , o protejez iarna cu un rulou din stuf umplut cu paie.
 

riana

Active Member
am primit iarba de pampas roz si am pus-o in ghiveci ca mi-e frica sa o pun afara sa nu inghete peste iarna ca e cam micuta. daca o pun la loc racoros oare rezista pana in primavara?
 
Sus