iarba de pampas

mirela06

Active Member
Daca-i la loc racoros, sigur ,rezista, doar este ”de pampas” si ar trebui sa aibe informatiile genetice ale strabunilor ei. Oricum una este inghetul si alta racoarea :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Exista o gradina pe langa care trec zilnic (Gabiuta o stie ca e chiar prin cartierul ei), gradina care are in fata doua tufe imense de iarba de pampas - ma minunam chiar intr-o dimineata ca sunt cat un copacel, peste 1.80 cm.
Arata in continuare excelent si nu e protejeata cu nimic - va tin la curent cu evolutia ei. De cand am vazut gradina asta m-am indragostit de planta asta si tare as vrea-o si eu la mine in gradina
 

mirela06

Active Member
Pai, draga mea, ce mai stai. Fa-ti rost de asa ceva . Am vazut si eu cind au venit cu flori de la Alba-Iulia, asa ceva. Este minunata, dar prea mare pt. unde as vrea eu sa o pun eu :)
 

riana

Active Member
si eu am vazut una roz in timisoara in fata unei case si era f mare insa cred ca daca o cumperi puiut nu rezista afara probabil cand mai imbatraneste nu-i mai pasa de frig. :)
 

dana_rusu

Member
cred ca trebuie atentie in primii ani de viata la noi in gradina ,Mirela are dreptate cand spune ca trebuie sa o adaptam poate protejata foarte foarte bine un an doi si o scapam de fite
 

dcpetre

New Member
iarba pampas

Am si eu niste semeinte si va rog sa-mi dati sfaturi / detalii despre germinare si obtinere plante - iarba de pampas.
 

nick1971

Active Member
inca nu stiu daca a rezistat sau nu, sper ca da :rugaciune: , dar banuiesc ca acum trebuie sa tai frunzele uscate :?
 

mirela06

Active Member
Daca este clima acceptabila, asa ar trebui sa faci.
Oricum, de aici inainte, toate plantele intra in vegetatie si trebuie facut loc celor noi.
Sper sa fi rezistat peste iarna si sa ne bucuram :)
 

mirela06

Active Member
Draga DcPetre, semintele se seamana in rasadnita in luna aprilie si in mai in locul definitiv.
Spor la treaba si mult noroc la plantute :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dragii mei, la voi a trecut cu bine iarna Cortaderia selloana? La mine e bine-mersi, creste :) Referitor la discutia despre rezistenta ei la inghet, m-am informat putin si pare-se ca, intr-adevar, Cortaderia selloana specia nu prea ar fi pentru zona noastra, zice-se ca rezista pana inUSDA zone 8.
Dar, unele cultivaruri, putin mai scunde decat specia-mama, cum ar fi "Pumila" rezista pana in USDA zone 6, deci se descurca si la noi. A mea e "pumila", probabil de-aia s-a descurcat peste iarna si eu nu mai pot de bucurie :dans: Acum astept sa vad peste cati ani va inflori :?
 

riana

Active Member
eu am pus una rozsi am acoperit-o. parea ok cand am descoperit-o dar, azi am vazut ca a putrezit. e al treilea an cand incec :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Riana cred ca tot la acest topic am mai zis.Am in vecinatate o gradina de vis..........cu o iarba din asta in mijloc.Si an de an e aceeasi,e vie si ceea ce pot sa va spun este ca nu o acopera.Cert nu o acopera.Trec frecvent prin fata acelei curti..........
O sa ma duc sa fac poza.Am mai zis dar uite ca nu am apucat dar zau ca pentru tine ma duc :D
Ai incercat sa o lasi in acelasi loc?Adica sa nu o scoti???
De multe ori am scos plante care mi s-au parut uscate si ele saracele abea dadeau............ :mrgreen:
Taie ce e putred de la suprafata si mai lasa.........
 

riana

Active Member
am lasat-o poate da dar slabe sperante. imi doresc tare mult una roz ca am vazut la cineva inflorita si e de vis . de unde am mai luat aceasta iarba mi-au spus ca primii 2 ani e mai sensibila pana se ingroasa. acum doi ani am pus una in primavara si pana in toamna s-a facut destul de mare dar tot nu a rezistat peste iarna
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Riana, oare are drenaj bun pamantul unde ai plantat-o? Ca poate de-aia nu-ti rezista...din cauza umiditatii excesive la radacina...Eu nu am protejat-o cu nimic si era micuta in toamna, cand am plantat-o...avea vreo 40 de cm.
 

riana

Active Member
sa stii ca tocmai de aceea in fiecare an am pus-o in locuri diferite ca m-am gandit ca poate nu-i place locul si pamantul.eu in gradina am mai multe feluri de pamant :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
riana a spus:
sa stii ca tocmai de aceea in fiecare an am pus-o in locuri diferite ca m-am gandit ca poate nu-i place locul si pamantul.eu in gradina am mai multe feluri de pamant :)
La mine a nimerit intr-un loc unde pamantul e mai...nu stiu cum sa-i spun,...sec, sa zicem...nu pastreaza umiditate, si se pare ca am nimerit locul bun :) Sunt plante carora le prieste zone uscate pana la mediu-umede, deci e clar ca nu-i place sa stea cu picioarele foarte ude...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mda........ciudat.
Stie ca nu e pusa in valoare in locul gasit de tine :rofl: .E mofturoasa ca o vedeta.Nu din asta moderna cu tatuaj pe ........tatuaj............ :x :rofl:
 
Sus