Hypertufa si papercrete

belisima

Well-Known Member
:) si eu vreau sa imi fac 2 ghivece mari,cel de anul trecut a rezistat si la zapada si la apa ,acum arata super cu gazanii in el ,pus pe gazon!
 

alfa

Active Member
Se vede cum e facut in poza de langa. Se umple o manusa de cauciuc cu material, apoi se pune la intarit intr-un ghiveci. Pe urma, probabil a 2-3 zi, se sculpteaza unghiile cu ceva ascutit.:D Ingenioasa idee!
 

Dixisor

Member

miki70

Active Member
Re: DIY Ghivece mari ieftine si decorative

Exista un subiect pe aici pe undeva cu vase din papercrete sau hipertufa Nu sunt greu de facut ,pasta de ziar + ciment + apa
 

Dixisor

Member
Am vazut filmuletul cu perlit si turba si ciment, fooooooarte interesant si banuiesc ca sunt mai lejere decat un premix, eu ma gandisem la cel pt sape lejere pt ca are piatra ponce in compozitie, dar tot mai usoare par cele din filmulet. Am vazut si pozele voastre si parca-mi vine cheful de experimentat...dar unde il pun? :gandit: ca la mine e cam stramt...
Voi le folositi de exterior?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cele lacuite au rezistat la exterior , nu ca nu rezista la frig ca daca nu le uda nimic stau bine mersi dar apa absorbita si apoi inghetata a facut ca vasul sa se destrame
 

Dixisor

Member
Mersi de lamurire, in plus, din ce am vazut pe net mi se pare ca cele din hypertufa sunt bune pt plante micute, grasute, crestere lenta si radacini care nu vor sa se impuna cu orice pret. O wisteria de ex nu e potrivita pt hypertufa, mai degraba un cub mai cimentos...
Si mi se parea foarte cunoscut cuvantul asta de ''tufa'' asa ca am aprofundat idea ...
hypertufa (English) hyper- + tufa Noun (uncountable)
An anthropic rock made from aggregates bonded with Portland cement, intended as a substitute for natural tufa (wordsens.eu)

tufa (English) From Italian tufo, from Latin tōphus or tōfus.
Noun tufa (countable and uncountable; pl. tufas)
1 the calcareous deposit of lime found near hot springs
2 the volcanic rock tuff (wordsens.eu)

Va prezint orasul sculptat in roca vulcanica , la città di tuffo, Pitigliano http://www.pitigliano.org/
caramizile sunt cuburi taiate in roca vulcanica, au si beciuri sapate in munte, partea naspa e ca nu au gradini cu pamant ...
 

lelia

Well-Known Member
E superb orasul asta ! :visator: chiar daca pare auster are totusi ceva atragator ,ceva care te indeamna sa te strecori pe culoarele inguste si reci ,sa admiri ,sa visezi ....
Multumim pentru link! :hug:
 
Sus