Hypertufa si papercrete

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai pune din aia ...ideea e ca baza trebuie alcatuita din
1 structura = fibre vegetale sau sintetice
2 compozitie = perlit sau ceva asemanator
3 liant = ciment alb sau gri , cei drept cel alb e mult mai bun dar mai greu de gasit la vrac.

Succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
in loc de perlit se poate pune si nisip de aceiasi granulatie dar va fi f greu vasul cu acest material :?
 

miki70

Active Member
Adriana caramida aia cand se umfla ce cantitate rezulta 1 galeata de 10l ? Cam cat in litri ? Imi aduc aminte ca am vazut si eu in Piata Centrala caramida din aceea anul trecut, poate mai gasesc.

Danero eu am pamant din acesta http://www.imagebam.com/image/7ddaff125036408 cumparat, are turba foarte multa. Crezi ca este bun?
 

alfa

Active Member
Gabiee, amandoua sunt frumoase! :clap:

Nu-i bai daca e peretele mai gros... eu as pune cateva suculente in el. Ar acoperi repede marginile groase :D
 

gabiee

Active Member
multumesc !
ai dreptate ...la suculente nu m-am gandit :? , dar e idee buna !!

am mai facut aseara cateva , ca mi-a ramas hartie inmuiata de data trecuta , acum stau la uscat ... am facut peretele mai subtire la cea dreptunghiulara , sper sa iasa mai bine de data asta , desi marginile nu am reusit nici de data aceasta sa le finisez ca lumea ....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mikishor a spus:
Adriana caramida aia cand se umfla ce cantitate rezulta 1 galeata de 10l ? Cam cat in litri ? Imi aduc aminte ca am vazut si eu in Piata Centrala caramida din aceea anul trecut, poate mai gasesc.

Danero eu am pamant din acesta http://www.imagebam.com/image/7ddaff125036408 cumparat, are turba foarte multa. Crezi ca este bun?
scuze ca nu am raspuns dar nu mi a dat info pe mail

da este super , mai ales luat acum de mine , sapt trecuta este perfect , fara crengute , fff bine macinat , super bun
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cris_nicol35 a spus:
superbe vasele,dar ar fi interesanta o prezentare cu poze pas cu pas...
\

uite aici mai detaliat din nou....numai sa nu pui sotul la treaba :evil:

<embed src="http://www.youtube.com/v/OKaVUllAbw0?version=3&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="450" height="286" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
 

alfa

Active Member
Ce fac vasele voastre?

Eu am inceput spalarea. De 3 zile tin ghiveciul in apa. Schimb apa in fiecare zi.
 

alfa

Active Member
Azi am slefuit incercarea nr.2. De data asta am folosit turba trecuta prin sita, perlit si vermiculit. Imi place mai mult ce a iesit de data aceasta:

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ma bucura ceea ce vad , din pacate sunt cam lenes , acum mi ai dat iar motiv sa fac si eu , deasemenea , am avut dreptate cu sita , arata mult mai bine , dar perlitul nu e 1-3 ? e ceva mai mare ?

Am facut rost de ciment alb Portland la sac de 25 kg . Daca imi permite timpul incerc cu el prima oara :oops:
 

alfa

Active Member
Nu stiu de care perlit am :roll: E perlit agro.

Cimentul alb se gaseste in magazinele de materiale de constructii? Sau e ceva rar?
Cred si eu ca ies piesele mult mai frumoase cu un ciment alb :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Lucrez cu materiale de const. si am cerut ciment alb pentru magazin si am primit asta , deci e de bine , oricum la magazine de profil se gasesc


 

miki70

Active Member
Foarte frumos ti-a iesit Alfa, ma impulsionezi sa ma apuc si eu de ceva. Nu am putut pana acum pentru ca am fost in concediu iar apoi a trebuit sa fiu nasica la o nunta dar acum sigur voi mesteri ceva frumos :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator


ieri am facut si eu asta , am preferat cu punga ca lasa urmele alea care il scot din "facut in fabrica" si marginile de sus mai rustice si nu rotunjite.

E papercrete dar am pus doar :

360 gr hartie din prosop de bucatarie maruntita si umezita
360 gr adeziv gresie si faianta de ext (BFK 03-Murexin-Baumix)

si rabdare :rofl:


Ma gandeam sa pun si ceva plasa de fibra de sticla firicele din plasa , asa de 5-10 cm in mix , dar imi era ca daca nu se amesteca bine vor arata aiurea pe exterior :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
alfa a spus:
Azi am slefuit incercarea nr.2. De data asta am folosit turba trecuta prin sita, perlit si vermiculit. Imi place mai mult ce a iesit de data aceasta:

ce forme ai folosit de a iesit asa de bine , si compacta :D
 

alfa

Active Member
:dans: ce bine ca va apucati de treaba :dans:

Dane, am folosit un cos de plantat pentru bulbi. L-am pus pe o suprafata plana cu fundul in sus, folie peste si l-am acoperit de tot cu material. Singura problema la metoda asta e, ca trebuie sa fii atent sa pui la fel de mult material peste tot ca sa iasa peretii egali. :oops: Se si vede la mine, ca intr-un loc e mult mai subtire.
Apoi 2 zile a stat acoperit in acelasi loc, abia dupa aceea l-am miscat.

Acum e la spalare, pe la sfarsitul saptamanii sper sa-l si plantez. :)
 
Sus