Hrean, cum se inmulteste ?

miki70

Active Member
Am si eu cateva radacini de hrean care vreau sa le pun in gradina, e ok dc le pun undeva unde nu au soare foarte mult? Trebuie udat des?
Aura daca mai ai de dat as mai vrea si eu cateva radacinute :oops: , atat eu cat si sotul adoram hreanul.
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca nu e pretentios .Daca nu ai un loc luminos ,mrge si la umbra ,eu il am sub un mar ,nu-l uda decat ploaia ,nu s-a inmultit foarte mult dar rasare si creste in fiecare an .Gaseste-i un loc si trateaza-l la fel ca pe celelalte plante . :D
 

interval

Active Member
lelia a spus:
Gaseste-i un loc si trateaza-l la fel ca pe celelalte plante . :D
Hreanul nu pare a fi pretentios la lumina sau apa dar cred ca prefera un sol usor, nu se simte confortabil in cele lipicioase, lutoase, maloase. Daca ai un sol greu, se rezolva cu 2-3 galeti de nisip si o sapatura buna de cazma.
 

aura62

Member
mikishor a spus:
Am si eu cateva radacini de hrean care vreau sa le pun in gradina, e ok dc le pun undeva unde nu au soare foarte mult? Trebuie udat des?
Aura daca mai ai de dat as mai vrea si eu cateva radacinute :oops: , atat eu cat si sotul adoram hreanul.
Sigur Miky, ne vedem saptamana viitoare :wink:
 

miki70

Active Member
aura62 a spus:
mikishor a spus:
Am si eu cateva radacini de hrean care vreau sa le pun in gradina, e ok dc le pun undeva unde nu au soare foarte mult? Trebuie udat des?
Aura daca mai ai de dat as mai vrea si eu cateva radacinute :oops: , atat eu cat si sotul adoram hreanul.
Sigur Miky, ne vedem saptamana viitoare :wink:
Multumesc! :hug:
 
Sus