Hoya waymaniae

cornelia

Fondator
Membru staff
Hoya waymaniae este originara din Borneo si este un pic altfel decat suratele ei. Ea a fost colectionata prima data in anii 80 dar a capatat vizibilitate abia dupa 1995. Ea se remarca prin frunzisul cu margini dantelate si patat cu argintiu si florile care se deschis in doua etape. In zonele de origine creste in paduri, deci in spatii umbrite, unde se catara pe trunchiul copacilor. Sistemul radicular ii permite sa faca acets lucru dar si sa se tarasca pe sol in cautarea unui loc cu expunere mai potrivita. Pundunculii sunt lungi, uneori chiar de 20 cm, asa incat planta sa-si poate expuna florile la lumina. In general planta infloreste dupa ce s-a "catarat" in asa fel incat sa ajunga la cantitatea corespunzatoare de lumina.

Are reputatia unei mofturoase - se intampla uneori sa moara brusc fara vreun motiv anume. Insa, daca este udata cu grija acest lucru nu se va intampla. Initial cresterile noi sunt chele (fara frunze). Ele se umplu treptat cu frunze, care in faza incipenta pot fi si roscate nu doar verzi cu pete argintii. Frunzele pot ajunge si la 15 cm lungime si sunt aspre la atingere. Florile au 1-2 cm iar o inflorescenta numara 15-20 flori, care se deschid esalonat de-a lungul mai multor ore. Dureaza 5 zile si au miros de camfor. Uneori pedunculii cad, alteori sustin o noua inflorire in acelasi an. Se recomanda plantarea ei in ghiveci suspendat. Atunci cand lumina este puternica (soare direct) frunzisul capata o tenta roscata. Insa, nu se recomanda decat 1-2 ore de soare direct dimineata sau seara, inainte de apus. Planta infloreste dupa 1-2 ani de crestere.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti spun drept, mie mi s-a parut cea mai putin mofturoasa dintre toate. E plantata de vreo luna. Are cam 15 cm. Initial a scos un mugure spre varf, dupa care am vazut chiar lastaras de la baza. Poti sa ceri mai mult?

O sa pozez cand ajung acasa. Mai am eu de pozat si alte plante dar ma iau cu treaba si nu mai apuc.
 

marean

Active Member
Eee,atunci bine ca nu te-ai lasat influentata de zvonurile ca ar fi mofturoasa si ai achizitionat-o :) !
Astept cu nerabdare fotografiile micutei !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E plantata la gramada cu altii, asa ca ...



Waymaniae e chiar cea pe care am pus eu mana in poza 2. Se vede lastarul la baza. Are cam 7 cm.
 

marean

Active Member
Am ochit-o :wink: !E tare simpatica pepiniera ta,sper ca in curand sa devina neincapatoare si sa ai niste specimene frumoase !
 

marean

Active Member
Rabdare si tutun :wink: :) ! Or sa creasca ele mari si infloricioase,si atunci te va lovii satisfactia cea mare !
 

marean

Active Member
Peste 2-3 ani nu mi se pare prea mult,dar probabil ca doar pt mine nu-i o perioada asa de mare,eu sunt rabdator cu ele :mrgreen: !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cam asa arata acum:

Lastarul nou a mai crescut si am transplantat totul in ghiveci individual. Sper sa ii mearga mai bine acum desi s-a facut cam racoare in balcon.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Avem frunzulite mici pe lastarul nou:


Ma surprinde mereu. La cat de cald ii place ei, face frunze noi la 16 grade. E incredibila. :visator:
 
Sus