Hoya wayetii

cornelia

Fondator
Membru staff
Deocamdata nu miroase, abia s-au deschis florile. Probabil de diseara o sa se simta parfumul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ahaaa.Am inteles.
In orice caz una e mai frumoasa decat cealalta.Pe cand zic ca imi place una, mai apari cu alta noua deschisa si repede ii dau ei cununita de Miss si tot asa.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Azi m-am blocat!
nul din butasii primiti de la tine,mai demult,Cornelia are penduncul floral.
Diseara revin cu poze si sper din suflet sa il poata duce la bun sfarsit.
Ar fi prima mea Hoya inflorita!
:D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E pe bune! Cam in 3 saptamani vei avea flori. Important este sa nu incepi s-o uzi mai mult. Pune-i tot atata apa ca si pana acum, ca se vede treaba ca i-a placut.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Uraaaa!
:*
Sper numai sa fiu acasa pe cand infloreste. :roll:
Mersi tare frumos!Nu mi-a venit sa cred cand am vazut!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Unele varietati fac flori repejor. Uite una. :wink: Si eu sper sa fii acasa cand infloreste. Pedunculul ramane deschis cam o saptamana.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate fiind plecata am ratat inflorirea primei mele Hoya.
:cry: :cry:
Asa arata pe cand am parasit-o:
http://picasaweb.google.ro/sarselia/Hoy ... 4474257906
iar la intoarcere am gasit toate florile uscate pe jos.A fost si perioada caniculei asa ca nu aveam prea mari sanse sa o vad.
Dar...nu imi fac multe sperante,insa azi, parca am mai vazut un peduncul.Sper din suflet sa fie si sa apuc si eu sa o vad inflorita.
Multumesc Cornelia pentru bucuria facuta!
 

dorinas

Member
Nu dispera ca de obicei infloreste de mai multe ori pe acelasi peduncul imediat ce i-au cazut florile vechi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:cry: :cry:
Se pare ca a mea a decedat...
Cauzele?Necunoscute....
A stat pe un raft langa o fereastra vestica pe care de regula iarna nu o deschid si asa arata aseara ca si cum ar fi prins-o frigul...
De unde si cum nu imi explic.
Ii voi face o poza ca sa o vedeti.Imi pare nespus de rau dupa ea pentru ca imi era tare draga si mai mult chiar nu inteleg ce s-a intamplat.
Am si alte flori acolo si niciuna nu are vreo problema.
:cry: :cry:
 

lelia

Well-Known Member
:( imi pare rau Arselia , se intampa si in lumea plantelor sa moara ,pur si simplu .
Si eu am pierdut lastarul de picta ,mi-am dorit-o foarte mult :(
O vom lua de la capat ,trebuie sa reusim ! :D
 

doina

Member
Pe asta am reusit sa o omor de 2 ori, adica am avut-o de 2 ori, am omorat-o si am luat-o iar de la 0.
Pe a 3-a am reusit sa o resuscitez de 2-3-4 ori intr-o vara. In pamant reuseam sa-i termin radacinile, o puneam la inradacinat in apa , o puneam iar in pamant pentru putin timp iar in apa si asa o vara intreaga.
Anul trecut a fost bine a si inflorit si anul acesta am reusit sa o las din nou fara radacini :cry: :banghead: din cauza de prea multa apa si acum e din nou in apa la inradacinat.
 
Sus