Hoya thomsonii

carmenn

Member
Mai sunt exemplare prin tara asta destule, nu ?
Haideti sa va arat cu ce-mi pierd eu zilele asteptand :

va urma ...
 

Cristiana

Member
te rugam frumos ,
ca pe o cunoscatoare in arta cresterii hoyutelor,
scrie babeste ce le place si ce nu,
mura-n gura la incepatorii ca mine!
 

carmenn

Member
Thompsonii iubeste racoarea, umezeala, semiumbra dar la mine a mers bine si in substrat mai uscat...deci depinde cum o educi :)
cea de anul trecut o am in acelasi loc, pe casa scarii interioare, lumina printr-un geam velux, niciodata direct...nici macar indirect...acum are si ea un boboc, putin mai mic decat cel din poza precedenta.
Cea mai mare, de anul acesta achizitionata, a suportat si niste socuri, pentru ca oricat de mult le iubesc eu si incerc sa imi colectionez cat mai multe, credeti-ma ca sunt doar o incepatoare, si le invat tabieturile pe pielea mea...asa ca am tinut-o pe balcon in vara, cu apa rar ca la cea din casa, unde nu avea lumina directa, dar pe o canicula grozava, am stafidit-o...am crezut ca o pierd...dar n-a fost asa, am trecut-o la racoare, la umezeala si si-a revenit, ba chiar imi infloreste. Pe asta o tin pe holul de intrare, umbros, cu curenti de aer, caci se deshide usa direct pe ea, deocamdata nu se plange, voi vedea la iarna...
Eu sincer le pulverizez...desi am primit remarci ca n-ar fi bine si ca e chiar contraindicat, n-am intampinat probleme, nici macar nu s-ar iscat frunzele sau sa se pateze...Prin pulverizare intelegandu-se ustensila de plastic specifica actiunii :)
Am incercat sa inradacinez thompsonii in perlit , o tija mica de tot cu o frunza, si am reusit, iar acum are o frunza mare noua...
Altceva, ce sa va mai zic...se anunta un miros asemanator celui de gardenie, zice-se, destul de puternic, si o floare frumoasa, alba, perfecta :D
 

carmenn

Member
:D cand incep sa apara si roadele dupa atata suflet pus in monitorizarea lor, atunci intr-adevar poate crea dependenta...deci pot sa realizez ca butasii sau plantele mici nu te pot fermeca din prima :D
eu stiu ca m-au innebunit florile lor si slava Domnului e plin netul de imagini cu flori de Hoya...dar totusi faptul ca anul acesta am si vazut flori la unele dintre ele, in ograda mea , chiar imi da elan din ce in ce mai mult....
Iar thompsonii asta cand infloreste , pe langa dantela alba ce sper s-o admiram curand, are si niste perlute prinse cu mare grija...
gata, intrarea e facuta , sa fiti pe faza zilele urmatoare pe cand intra si printesa in scena :D

p.s. - un secret...o Hoya pentru a putea fi admirata in toata splendoarea ei trebuie sa aiba un aranjament frumos, un suport elegant...altfel n-o sa atraga pe nimeni, neinflorita :D
 

ghia_don

Active Member
Am si eu un lastar destul de mare , si parca vad pe el doi pedunculi de flori, dar sint in aceeasi stare de anul trecut. Lastarul creste, dar bobocii ioc :cry: ...
 

dianatm

Member
Thomsonii a mea numai la servici vrea sa faca flori, cea de acasa doar creste in rest nimic.
 

miha

Member
Ce frumoasa e, Diana... :wink: cred ca si mirosul e pe masura... bine ca infloreste si la serviciu...macar mai insenineaza zilele astea mohorate de toamna...
 

dianatm

Member
Da Miha miroase superb si destul de tare, are doua inflorescente deschise si umple tot biroul cu mirosul ei, mie mi se pare ca miroase ca si crinul.
 

ghia_don

Active Member
Vreau neaparat s-o fac de rusine pe a mea, ca nu se mai poate :x ..
A crescut frumos, am facut din ea acum doua plante mari cu cite trei-patru lastari de aproape un metru, sint sanatoase si frumoase, de conditii nu mai spun ca au tot ce trebuie, dar de inflorit nu vor si pace :cry: .
Au si pedunculi florali la care li se vad bobocei mici mici, dar care cad dupa o perioada :( ..
Acuma, dupa ce le-am pirit, poate se hotarasc sa-mi arate si mie macar o floricica.. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tocmai am vazut la a mea 2 pedunculi. :) E micuta, nu ma asteptam. Daca ii tine, dau bairam. :)
 

elaelena

Member
eu am scos h. thompsonii si carnosa afara, in curte( la serviciu), agatate de crengile unui pom; stau la umbra, putin soare dar lumina suficienta ...thompsonii a stat si asta -vara la fel, in bataia vantulu, la umbra si nu a patit nimic , chiar a inflorit in iarna!
nu am unde sa o tin vara, in apartament este prea cald pt. ea si alta solutie nu am gasit; daca si experimentul din aceasta vara are final fericit la anul vreau sa scot afara si alte hoya
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cornelia ce mai face paroasa ta?
Am si eu o bucata butas pe care nu stiu unde sa-l tin la iarna.Am inteles ca prefera racoarea.
In vara a stat afara pe o terasa orientata spre nord si i-a placut tare mult.A inceput sa se deezvolte si sa creasca dar acum...pe cand va trebui sa o aduc in casa incep dilemele.Unde sa o tin?
Voi unde le tineti pe ale voastre si la cate grade?
Asa arata al meu:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ho ... 6332653458
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De cand o am am tinut-o in balcon in ghiveci mic. Udare... cand mi-am adus aminte. :wink: A crescut greu dar acum are 2 pedunculi. Da, ii place racoarea si sper ca acum cand se racoreste sa si creasca pedunculii aia. :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult si tin pumnii sa faca flori frumoase!
A mea cam are un ghiveci mare ca pe cand primisem butasul nu am mai avut nimic mai mic la indemana.
Sa vad cum ii va mai merge ca daca nu,o mut intr-unul mai mic.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am uitat ieri la pedunculi: incep sa se trezeasca. Daca incep sa se desfasoare cam intr-o luna ar trebui sa am flori. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumos!
Abia astept sa ii vad!
Tin pumnii sa le mearga bine si sa infloreasca frumos!
 
Sus