Hoya publicalyx "Red Button"

cornelia

Fondator
Membru staff
Numa 2, mama? Pai dupa ce le-am dat zilnic 3 mese si le-am si pupat pe frunze, numai atata sa poata? Eu le vreau voinice, asa ca mine. :oops: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai ca sa zic asa, 2 din 3 deja si-au manifestat afectiunea. :marfa: Daca o conving si pe a treia sa faca vreun muguras acolo ... gata! declar ca e dragoste mare. :)
 

marean

Active Member
cornelia a spus:
Numa 2, mama? Pai dupa ce le-am dat zilnic 3 mese si le-am si pupat pe frunze, numai atata sa poata? Eu le vreau voinice, asa ca mine. :oops: :rofl:
Pai 2 dupa ce ai scurtat plantele drastic si ai umplut tot forumul de butasi :mrgreen:
 

marean

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: Poi nu vroiai tu sa fie maaaare ?
Si ce sa faci tu cu cei 5 metrii :oops: ,3 ai ticat si impartit :mrgreen: ?!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, :rofl: ce-ar fi nou? Inca mai muncesc la cozile anterioare. :marfa: Fac si ore suplimentare. :rofl:
 

carmenn

Member
:rofl:
Mai , sa stiti ca partea de cercetare a intregilor specii si subspecii e mult mai stufoasa si mai greu de realizat decat consultand cateva sit-uri de colectionari...
Apoi, deosebirile dintre subspecii sunt foarte multe, si fac referire la multe aspecte : foliaj, floare, culoare etc...
sunteti tare simpatici cum incercati sa gasiti adevarul...stiti vb aia " Adevarul e dincolo de noi "...
Ca site de referinta pt mine e cel al lui Maggii :
www.hoyor.net , unde pt pubicalyx gasiti referire la ambele subspecii...atat Chimera cat si Royal Hawaiian Purple...
Totusi colectionarii nu sunt persoane fara greseala...si multe nu sunt din vina lor ci probabil de la furnizorii initiali ai speciei : cumparata cu o anumita denumire, cercetata apoi si descoperita ca avand o noua denumire sau fiind altceva... de ex. desi e site-ul pe care-l vizitez cel mai des, la specia Hoya cagayanesnsis, e singura colectionara la care am vazut alta floare , alt foliaj decat ce stiam eu ( dupa cercertarea beguetensis-ului meu , acizitionat cu numele asta, pe care-l banui a fi cagayanensis )...
In final, raspunsurile...ehe... se gasesc la indemana catorva persoane ( putine ca numar ), care au trecut de limita colectionarii si au ajuns in faza de cercetare , de studiu a genului Hoya.
Eu nu am inca nici macar experienta colectionarii in adevaratul sens al cuvantului pentru a va raspunde, si nici nu am timpul, nici pregatirea de specialitate, studiului aprofundat al acestei plante...INCA :)
Si nici nu cred ca voi ajunge vreodata sa cunosc adevaratele diferente ale speciilor, decat daca imi fac resedinta in Hawaii sau in Indii... :wink:
Cred ca nu trebuie sa va cramponati de denumire neaparat...daca va place, admirati-o, cultivati-o, cumparati-o....au aceleasi caracteristici, ca forma a frunzelor, mod de crestere, stil de floare...deci roz-rosu-bordo-visiniu-grena- lilondungi cu picatele...tot aia e...e o specie de pubicalyx...
Si apoi sa nu va asteptati ca mereu ceea ce cumparati sa fie fix specia cu numele achizitionarii... decat daca le achizitionati de la colectionari care au ajuns in tabara de cercetare...si Romania se poate mandri ca a nascut unul , dar l-a lasat sa plece :)
ehe, v-as spune mai multe, dar deja nu mai are legatura cu Chimera si Royal Hawaiian Purple :rofl: :rofl: si nu stiu cat pot sa spun 8)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Carmen m-ai ametit, precum juriul ametit de pledoaria finala... :rofl: Insa, am ajuns la concluzia ca nu-mi mai trebuie Chimera daca am Hawaian Purple. Iar pe Alex il cunoastem. Ce e nou si n-ai voie sa spui?
 

carmenn

Member
:D ce sa fac defect profesional...tot e bine ca in urma cercetarii ti-ai dat seama ca daca tot sunt destul de apropiate, n-are sens sa ai 2 ... oricum cand va inflori te va bucura la fel de mult :D
eu de exemplu, chiar si din speciile pe care le am , imi place sa am dublu exemplar, ce sa mai zic de cele asemanatoare :)
nu-i nimic nou...iar daca tot il stiti pe Alex, un colectionar din grupul celor ce au trecut la cercetare, va las sa va clatiti ochii prin albumul lui :
http://www.flickr.com/photos/12396161@N05
si are pe la pagina 3 si Royal-ul...ca sa-ti fie mai placuta asteptarea :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai nu-mi permite nici spatiul si nici timpul sa am prea multe (la fel, asemanatoare, etc.) Oricum, lista mea e de referinta. :marfa: Salutari lui Alex si multe reusite.
 
Sus