hoya-nevoie de ajutor

michaela

Active Member
Am o mare problema ....... :cry: asa ca ma prezint si eu cu o mare rugaminte de ajutor
De vreo sapt am primit o hoya kerii variegata- mi-a placut foarte mult pentru forma frunzelor si variegatiile sale, dar n-am mai avut aceasta planta pana acum.
Deci este plantuta cu radacini dar a pierdut toate frunzele iar de la varful tulpinitei incepe sa se stafideasca si sa-si schimbe culoarea :( se usuca....... :cry:
imi pare asa de rau de ea........ va rog, cum o pot salva? :(
 

michaela

Active Member
Nimeni nu ma poate ajuta???? :cry: un mic advice pleeeaseee :rugaciune:
tare as fi vrut sa adaug plantuta variegatelor mele..... :roll:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Imi pare rau Micha, nu cred ca are sanse. A fost o problema la umiditate probabil. Un pamant nepotrivit...
 

michaela

Active Member
:cry: :cry: eu cand am primit-o era uscata radacina(goala) cu ceva urme de cocohusk, am plantat-o intr-un ghivecel mic(9cm)si am facut pulverizari... dar a intrat in regres....... deci sa-mi iau ramas bun de la ea.........ce pacat avea frunze superbe :cry: :cry: :roll: :roll:

nici din radacina nu va mai iesi nimic? :(
asta e........ sunt trista, sincer..... :( :roll:
 

carmenn

Member
sa n-o arunci...pune-o intr-o punga cu muschi spanghum, la minisera si ud-o periodic...dc nu ai muschi, poti incerca in nuca de cocos ( cumparat substrat special ) sau chiar in perlit amestecat cu pamant...ideea e sa n-o arunci...te-ar putea surprinde in viitor :(
succes
 

michaela

Active Member
Saru`mana Carmen- am pus-o in cocopeat(nu mai am sphagnum :( ) si in sera.....acum mi-ai dat o speranta........ :wink: :oops: :!: Poate,poate :? -tare as vrea sa ma uimeasca :wink:

Multumiri Cornelia si Carmen pentru raspunsurile voastre- chiar eram suparata foc pe mine, zau asa!
:hug:
 

michaela

Active Member
S-a dus Hoya mea.... :( insa tot nu ma indur sa o arunc din ghiveci... cred ca pe undeva imi doresc o minune :rofl:
este o planta deosebita, dar cred ca una dintre cele mai anevoioase :(
 

ileana80

Member
Prima mea experienta cu hoya si am dat-o in bara... :eek:f:
Am rupt din greseala lastarul si acum ma intreb daca o sa supravietuiasca.
Si lastarul rupt e bun de aruncat sau va prinde radacina in pamant?
Un sfat mi-ar prinde bine.
Si plecaciune voua, celorcare ati facut ca aceste flori sa infloreasca...

 

nick1971

Active Member
eu am rupt un lastar (l-am "furat" mai bine zis :rofl: ) de la o scoala, l-am pus in apa, a facut radacini, acum e in ghivecel si vad ca ii tot da frunze :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
ovi0808 a spus:
Buna,
Ma poate ajuta cineva la identificarea acestei plante?
Nici macar nu stiu daca e cactus sau nu.
Si de ce au aparut acele pete pe ea?




Multumesc
adarianul a spus:
Nici eu nu stiu daca e cactus sau nu fiindca nu vad nici o areola in poza.O poza cu apexul plantei ar putea ajuta. Cred ca e o infectie fungica, dar nu sunt de specialitate.
nu mai are rost....Arunc-o!!! (gata!!!!....offff...greu mi-a fost sa zic, am vrut sa zic mai pe ocolite)...sper sa nu te superi, dar asta este adevarul.
Punkeru a spus:
Salve!!!

Sunt de acord cu ce zice Adarianul(Cristi),.....Tot respectul!

Este o infectie fungica care se pare ca se extinde...., clar nu este un cactus, dupa parerea mea este o frunza de ceva planta suculenta pusa la inradacinat(Probabil o Crasulla), in ambele poze se obsera pe mijloc daca ne uitam foarte atent nervura principala.

Deci Ovi808 pareraea mea...dar sa nu te superi pe mine:

1.Cumpara un cactus daca iti doresti de la un producator adevarat...nu din florarii.
2.Planta ta 100 % nu este un cactus, cel putin dupa cum se vede
3.Cred ca este o banala frunza, care are o serioasa afectiune fungica
4.Cel mai bine o indepartezi de restul plantelor din casa
5.Punctul 5...sper sa nu te superi, ai putea sa incerci ceva fungicid...insa
Te saluta Punkeru

Numai bine tuturor!!!
celeste a spus:
ovi0808 a spus:
Buna,
Ma poate ajuta cineva la identificarea acestei plante?
Nici macar nu stiu daca e cactus sau nu.
Si de ce au aparut acele pete pe ea?




Multumesc
Buna,
E hoya kerrii. Exista in varianta simpla (cea pe care o ai) si variegata (cu frunza in 2 culori, bej si verde). Nu e cactus. Mai multe informatii despre ea gasesti aici http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=5147&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=.
Punkeru a spus:
Salve!!!

Iata cine stie stie, insa este o frunza pusa la inradacinat...am avut dreptate, dar raman la aceiasi parere nu mai ai ce face...

Numai bine!
ovi0808 a spus:
celeste a spus:
ovi0808 a spus:
Buna,
Ma poate ajuta cineva la identificarea acestei plante?
Nici macar nu stiu daca e cactus sau nu.
Si de ce au aparut acele pete pe ea?




Multumesc
Buna,
E hoya kerrii. Exista in varianta simpla (cea pe care o ai) si variegata (cu frunza in 2 culori, bej si verde). Nu e cactus. Mai multe informatii despre ea gasesti aici http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=5147&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=.

Iti multumesc pentru raspunsul pertinent. Intre timp facusem si eu "sapaturi" si banuiam ca e hoya. Se vinde ca si cactus in forma de inima.

Si pentru ceilalti: nu e o frunza pusa la inradacinat. Are deja multe radacini.
Petele acelea au aparut imediat dupa ce am primit-o acum mai bine de un an si par sa nu mai evolueze.
Am in jur de 20-30 specii de cactusi...deocamdata ma limitez la atat pentru ca nu-mi permite spatiul; si nici una nu a fost "afectata" de aceste simtome.

Numai bine.
Punkeru a spus:
Omule, Ovidiu fa ce vrei:

Uite ce zici:

http://blog.tourismthailand.org/EugeneT ... c_0032.jpg

Si uite si planta:

http://farm1.static.flickr.com/183/4008 ... fdb7_b.jpg

Iata si doua frunze:

http://www.rareflora.com/img_plants/hoyakeriii.jpg - care se pot inradacina.

Sincer ce nu intelegi???.......

Numai bine!
 

ovi0808

Member
Am vazut si eu pozele postate mai sus pe google.
Eu am inteles tot.Cel putin asa cred.
Si am multumit celui care m-a lamurit.
Tu, omule insisti ca e o frunza pusa la inradacinat. Si insisti ca e o afectiune contagioasa. Si insisti sa o arunc.
Eu intreb: o frunza pusa la inradacinat are radacina sau urmeaza sa-i apara? Frunza asta are o radacina stufoasa de aceea eu o consider planta...poate ma insel si ai rog pe cei cu experienta sa ma contrazica.Si asta de cel putin 1 an. Nu moare, nu creste, nu se mai extind petele.Zona patata e tare la palpare ca un fel de crusta.
"Sincer, ca sa zic asa" ce ti se pare ca nu am inteles?
 
D

dyayzh

Guest
Acest tip de hoya are un ritm de crestere fff lent. Acum 2 sau 3 ani, au fost frunze de Sf. valentine. Nu stiu pe nimeni care sa se fi laudat cu un mot de inceput de crerstere. E posibil sa nu aiba cum se dezvolta o planta dintr-o frunza. Nu m-am documentat..e doar o supozitie :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ovi mie mi se pare ca zona aia e uscata, asa-i? Daca era afectiune fungica dupa 1 an nu mai aveai nimic din planta (zic asa ca sa nu intram in dispute :wink:). Iti va trebui rabdare de elefant cu ea pentru ca se misca extrem de incet. Dupa achizitie, ai umblat la radacini? Pentru ca din cate stiu se vand in niste ghivece foarte mici umplute cu ... lemn. :rofl: Ei, si dracia asta pe post de sol trebuie indepartata pentru ca altfel nu creste planta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si... Ovi uite o veste buna: este posibil sa-ti creasca planta din frunza pusa la inradacinat.

 
Sus