Hoya multiflora

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca s-au format 2 pedunculi florali. Dar asta dupa ce am avut emotii cu o boala fungica imediat dupa transplantare. Se pare ca toate trec prin momentul asta delicat si risti sa le pierzi daca nu esti atent(a).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iata primii bobocei pe primii 2 pedunculi. Se mai formeaza inca 2. Sunt uimita: 4 la cat de mica e planta?

 

dorinas

Member
E superba Cornelia, de acum incolo nu se mai opreste din inflorit, cel putin la mine asa s-a intamplat. La fiecare noua pereche de frunze face si cate un peduncul de floare, chiar ca e "multiflora". :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc. Cum o vad inflorita ii fac poze. Tineti-mi pumnii ca inca am emotii cu ea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Progresam:



Tot mergem din 2 in 2:
- 2 pedunculi cu boboci aproape deschisi
- 2 pedunculi cu boboci mici-mici
- 2 pedunculi in formare

Chiar ca multiflora!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E asezata pe pervaz la dormitor: lumina din belsug, chiar vreo 2 ore de soare direct dupa amiaza. Ghiveci mic, drenaj bun. Uneori o ud mai putin decat trebuie de teama sa nu-i putrezeasca radacinile care sunt foarte mici.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc. Am incercat sa fac o poza in care sa se vada mai bine florile. E foarte incomod sa le pozezi dar m-am straduit.
 

marean

Active Member
E atat de frumoasa! :visator: :visator: E din comanda de la Paul Shirley sau e din Romania , nu mai tin minte ? :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu draga, n-am vazut in Romania asa ceva. Noroc cu Paul. Exista acolo o slabiciune reciproca. :wink: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa o mica poticneala din cauza de soc termic, piticuta s-a pus iara pe dat pedunculi. Cred ca ar avea nevoie de un ghiveci mai mare dar mi-e teama ca dupa ce o transplantez nu mai infloreste. :?
 

carmenn

Member
Eu n-as transplanta-o. Nu are nevoie de ghiveci mare. Poti eventual sa o pui cu ghiveciul in care e in altul de ceramica sau mai greu, pt echilibru.
 
Sus