Hoya - marcotaj aerian & butasire

Simona D.

Member
M-am zapacit de cap :(
Hoya mea are doar vre-o 6 luni, v-am povestit eu de ea. Am trecut-o la racoare pentru ca nu citisem aici ca trebuie dusa la racoare doar cand creste mai mare. A mea e plina de mugurasi si parca da sa iasa ceva din unii. Ce ma sfatuiti sa fac acum? Sa o las la rece sau sa o mut iar la temperatura mai ridicata? :(
 

Simona D.

Member
carmenn a spus:
Daca nu coboara sub 10 eu zic ca n-are nimic.
Multumesc ! Deja mi-a stat inima-n loc. Sub 10 grade nu scade ca toate incaperile care inconjoara camera unde e Hoya sunt incalzite. Daca va fi foarte frig o sa mai deschid usa sa intre putin caldura.
 

bluekidoo

New Member
buna...
am si eu o nelamurire legata de Hoya...

Acum 3-4 ani mama a primit o frunza de Hoya carnosa pe care a pus-o in apa si care a facut radacini. A plantat-o iar acum este mare si frumoasa. Anul trecut mi-a dat si mie o frunza din ea, frunza pe care am tinut-o in apa pana a facut radacini apoi am plantat-o. De atunci este inca la stadiul de frunza :( . Este o frunza sanatoasa, verde, tare.... dar nu inteleg de ce nu se dezvolta :? Astazi imi spunea o colega de servici ca ea are o frunza de 2 ani cu aceasi problema... Oare ce nu este bine?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu-mi dau nici eu seama care este problema, pentru ca de mai bine de 1 an am la inradacinat 2 lastari diferiti de hoya care au ramas tot de 10 cm si au tot 2 frunze. Poate ca e vorba de conditiile de mediu.
 

bluekidoo

New Member
vara trecuta am tinut ghiveciul la geam pe exterior dar pe acea parte a blocului este soare doar dimineata pana pe la 11-12 apoi este lumina dar nu mai bate soarele direct pe plante. iarna am tinut-o intr-o camera in care nu prea intram si in care temperatura este de 15-20 grade... acum am scos-o iar la geam.... sa fie vre-o problema aici?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei iarna au nevoie de repaus, dar in cazul plantelor mici se poate face o exceptie pentru ca ele trebuie sa creasca nu sa faca flori, precum cele mature. Nu vad ce ai gresit. Poate doar trebuie sa mai ai rabdare.
 

carmenn

Member
Daca este doar o frunza, progresul e destul de anevoios...caci are nevoie de multi ani ca sa baca si butasi, daca va face.
Butasii si ei se misca uneori greu , ai mei de carnosa, in afara de radacini inca nu au facut alteceva, si e oarecum normal, caci planta nu poate si sa faca radacini si sa cresca lastari in acelsi timp. Cel putin nu toate speciile.
Rabdare...
 
D

dyayzh

Guest
Eu am avut o hoya timp aproape 33 de ani..asa ajunsese varsta ei. Am vazut-o inflorita de 3 ori cate 2-3 buchetele. Atat. Cred ca depinde foarte mult de anumite conditii, dar nu stiu care :(
 

carmenn

Member
Uau Dya...asta da rabdare, sa detii o floare atatia ani... :clap:
Unii spun ca au uitat de ea, si apoi a inflorit. In sensul ca era lasata intr-o magazie, uitata, si cand au regasit-o era plina de flori...O fi mai sfioasa... :rofl:
 

carla_ro_b

Member
I-am schimbat ghiveciul dupa ce a inflorit si pe urma nu am mai vazut flori. As vrea sa il mai schimb o data zilele astea. Ce pamant sa folosesc?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Aici trebuie sa fie chichita. Probabil i-ai pus un ghiveci prea mare si acum umple coletul cu radacini pana sa mai faca alte flori.

A mea are peduncul floral pana si pe crenguta noua.
 

carla_ro_b

Member
Nu ghiveciul avea aceeasi dimensiune numai ca l-am inlocuit fiidca ala vechi se sparsese. Asta a fost acum 2 ani. Acum radacinile stau chiar pe afara. Cred ca pamantul a fost de vina.
Imi doresc tare mult sa o mai vad inflorita.
Ar mai fi ceva stiu ca nu trebuie rupt petiolul de la florile trecute, eu nu am stiut pe vremea aia si le-am rupt asta sa fie cauza? Sau poate e cam batrana si ar trebui reintinirita?
 

carmenn

Member
Nu cred ca datorita batranetii nu mai infloreste. Mai ales carnosa, pe care toti o stim de pe la bunica, matusa etc... ajunge la cat e de dorita si de greu stimulta a inflori sa fie o planta pt generatiile viitoare... :)
Cu privire la pamant , ar fi indicat un amestec intre turba, pamant de suculente, perlit. Are nevoie de un drenaj bun, pentru a nu se pastra umiditatea la radacini. Eu am pus de ceva timp si bile de argila prin pamant si pe fundul vasului. Chiar si praf de caramida se poate folosi in amestecul pamantului pt Hoya.
Problema infloririi tine mult de perioada de repaos a plantei. Nu cred ca faptul ca s-au rupt penduculii sa fie cauza neinfloririi, deoarece, era libera sa faca altii. Chiar daca multe specii de Hoya infloresc cativa ani pe acelasi penducul, nu inseamna ca nu fac altii noi in fiecare an. Macar unul putea sa mai faca...
 
Sus