Hoya lobbii

carmenn

Member
deja am pe ziua de azi 2 oferte de schimb de cand am aratat minunatia publicului...
si am primit si reteta taierii unui butas....frunzele tinerele, chiar dc au un sigur nod, pot fi viabile, daca au cel putin 3 luni de zile - ale mele nu au...acum mai sper sa creasca mai repede ca frunzele de acum sa devina mai mari.... a mea are 11 frunze, dar nu e una din speciile care sa fi crescut grozav de repede la mine...
e un deliciu si la propriu si la figurat, caci picaturile pe care le produce sunt dulci dulci...
asa ca spor la crescut... :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:wink: Carmen eu bag viteza, nu stau sa astept pana sa mai creasca o frunza sau alta. Daca vrei bine, daca nu, ma duc si-mi cumpar.
 

carmenn

Member
acum nu tai din ea, dc stiu ca tai degeaba, caci sunt prea tinere ultimele frunze .... mai bine du-te la cumparaturi... :D dar vezi, nu cumpara chiar tot ce gasesti ;-))
ca sursa, al meu e de la Rosita ( Suedia ) site-ul www.sitascorner.se, a fost ce-a zis...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Va vine sa credeti? Pe un lastar nou, de 10 cm, are peduncul. Intre timp s-a ramificat serios.
 

isabella

Active Member
O fi , dar chiar asa una dupa alta ? :rofl: Eu am doua si nici una nu ma bucura cu vreo floare . Dar inca mai sper...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu zic ca surprizele urmeaza. :oops:
Conteaza cat de mari sunt plantele si care sunt conditiile de mediu.
 

isabella

Active Member
Asteptam poze cu surprizele :D Parerea mea este ca florile de hoya sunt deosebite , nu se pot compara cu celelate flori .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mie imi plac pentru ca nu sunt ... sclifosite. :rofl: Le-am gasit locul si dupa aia doar apa le mai pun. Nu-mi bat capul prea tare cu ele. Rar de tot apar probleme.
 

miha

Member
Frumoasa surpriza te asteapta... :indragostit: Si mie tot de aia imi plac...ca nu le fatai mereu..stau la locul lor si le e bine asa...
 
Sus