Hoya linearis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum o ingrijiti???
Cum o udati?Ce pamint?
Constat in fiecare sapatamina ca parca se mai usuca cite ceva la ea. :cry:
Azi am scos-o din ghiveci si am constatat ca este umeda radacina.Ce sa-i fac???
 

Roxana

Active Member
Este foarte usor de ingrijit, ii place racoarea, semi-umbra, nu soarele direct. Infloreste la sfarsitul toamnei, iar florile au miros de lamaie.
 

Roxana

Active Member
are nasa mea si a zis ca este nepretentioasa. acum cred ca este vorba si de noroc. eu am incercat sa o inmultesc, dar nu am reusit. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai eu inca astept oarece sfaturi ca de usor (vorba Corneliei) este foarte usor de ingrijit.Practica ne omoara pe toti :oops: .
Este singura din cele citeva pe care le am cu care "ma lupt "sa o inteleg :?
 

carmenn

Member
Ei, linearis-ul e una din speciile care are nevoie de umezeala si parerea mea e ca e cam betiva...eu am deshidratat-o pe a mea destul de rau vara asta, crezand ca daca ii dau apa de 2 ori pe saptamana, afara fiind , e suficient , era gata s-o pierd. Am trecut-o la racoare si am udat-o progresiv si intr-o saptamana s-a pus pe picioare.
Cred ca reactia de cadere a acelor e de la caldura ... nu se prea impaca cu caldura, decat daca ar avea o cascada langa ea, care sa-i creeze umiditatea necesara. A mea cel mai bine s-a simtit in primavara cand ploua mult, si era afara, chiar a facut un penducul de floare, semn de satisfactie - ea infloreste in perioada musonilor - deja se simtea in largul ei. Acum nu-i mai gasesc penduculul printre ace si tind sa cred ca l-a pierdut la socul cu deshidratarea...
Si eu inca ii caut locul cel mai potrivit, si sper ca i l-am gasit - imi arata ea in curand dc e multumita cu mine de stapana :D
Substratul - obligatoriu ghiveci mic, caci are radacini putine si majoritatea la suprafata, si n-ar strica ceva muschi deasupra substratului pentru a-i mentine umezeala. Eu nu i-am schimbat substratul cu care am cumparat-o , dar cred ca i se aplica regula de substrat mixt : turba, nisip, perlit - ce mai are omul prin casa. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Carmenn.Nu-i cad acele dar parca e uscata.
Acum imi explic de ce.Sio totusi radacinile par a fi putrede........nu stiu.O iau de la capat cu ea.O s-o pun din nou la prins si o sa incerc sa ii gasesc locul propice :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
cornelia a spus:
Simona D. a spus:
albela a spus:
Ce frumusete de planta si de flori :D
angela draganoiu a spus:
e absoult fantastica. Gabiutaaaaa uite asa o sa ajunga si a ta mai trebuie sa ai doar un pic de rabdare ........... :)
carmenn a spus:
Dar de-a mea ce ziceti ?

Mi-a promis si niste flori, cine stie daca nu va uita.... :D
angela draganoiu a spus:
se vede ca este frumoasa desi poza nu e prea buna.
ca sa nu uite dai niste ............. lecitina :rofl:
Simona D. a spus:
Carmen, vazand ce bine ii merge linearisului tau, imi fac si eu curaj sa-mi iau una :oops: Sper sa ma descurc si eu cu ea :roll:
 
Sus