Hoya lacunosa

carmenn

Member
Felicitari, Tina pentru floricica...a ce-ti miroase, sunt curioasa...eu nu i-am putut gasi asemanarea, insa miroase bine :D
 

Tina

Active Member
Multumesc, Carmen, si scuze de raspunsul intirziat.. cu varsta, maica, mai uiti.. :oops: :oops:
Miroase a... miere ? A ceva bun, asta e sigur.. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E normal sa formeze pedunculi noi in plina iarna? :eek: Ca mi-e teama ca pana se deschid florile... pica pedunculii din cauza de frig.
 

carmenn

Member
Da, e normal...o alta iubitoare de Hoya are multe multe buchetele la lacunosa in perioada asta in diverse stadii, parca si inflorite cateva... :D
felicitari pt stimularea infloririi :D
 

albela

Active Member
Nu stiu cu ce am gresit dar frunzele la lacunosa mea se usuca si cad. Toata planta parca se usuca. A stat in aceleasi conditii cu celelalte (racoare, udata o data pe saptaman, pamant de cactusi), si e singura care face probleme. De ce oare?
Asa arata planta cand era in forma

Deseara am sa pun o poza cum arata acum.
 

carmenn

Member
din pacate arata foarte rau, cred ca e moarta...
probabil s-au topit radacinile, iar foliajul, ca de obicei ( la hoya ) reactioneaza tarziu...
daca poti , sa mai tai din tije sa vezi dc mai are seva, sa incerci reinradacinarea, poate vei avea noroc...
 

albela

Active Member
Azi am taiat din ea si are seva, chiar multa ca a picurat pe jos. Am scos si radacina, era cam mica dar nu parea putrezita. Poate mai are o sansa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Albela exact asa am patit eu in toamna cu bilobata. Acum e grasa si frumoasa. Ai rabdare cu ea.
 

tzushuca

Member
as zice ca poate ar fi bine sa o retezi
sa ii lasi numai un nodulet afara si pus alt pamant binenteles
si urmarita atent, sa o uzi doar cand are nevoie
 

carmenn

Member
pai asta e rolul ei , sa te rasplateasca pentru grija si pasiune :D
la cat mai multe flori ...bravo, arata ca o printesa..
 
Sus