Hoya kerrii

Nina

Member
A inflorit si faimoasa hoya cu frunze in forma de inimioara:

Si nu pot sa nu pun si o poza cu sora ei:
 

floare mica

Member
Tu ai avut butas sau o singura frunza ? Spune-ne si noua cum o ingrijesti, unde o tii, cita apa ii pui s.a.m.d. Eu am cumparat anul acesta de Sf. Valentin un ghivecel cu o frunza. I-am schimbat pamintul si ghiveciul, n-a crescut nici un micron, vorba Gabiutei :cry:
 

Nina

Member
Da, intr-adevar din frunza creste mai greu, am si eu 2 frunze de kerii care nu dau nici un semn de viata, dar in schimb am primit o frunza de publicalyx silver pink si una de verticililata cam prin februarie si in momentul de fata din ambele au dat lastari.
Albela, kerii variegata o am cam de 2 luni, cand am cumparat-o era inradacinata si avea cam patru frunze, intre timp i-au mai dat doua. Sincer asa auzisem si eu, ca hoyele cresc greu si infloresc si mai greu, dar sau nu este chiar asa, sau am avut eu noroc, nu stiu, dar am cateva care mi-au inflorit: carnosa, fungii, kerii, krinkle 8, publycalix, multiflora, bella. Conditiile pe care le ofer eu hoyelor mele sunt putin diferite de ce stiam ca le-ar trebui, in sensul ca au foarte mult soare, de udat le ud cand li se usuca bine pamantul. Pana acum le merge foarte bine, cresc ca nebunele.
 

albela

Active Member
Sunt si eu fericita posesoare a unei frunze inimoase. Sunt topita dupa planta asta si mi-am dorit-o mult (multumesc Tina). Stiu ca va dura pana va creste, dar mie imi este foarte draga si asa mica :D .
 
D

dyayzh

Guest
Sa va povestesc la ce m-a dus mintea :oops: Am pus un lastar din respectiva hoya in apa la inradacinat. Era un lastar lung cu 2 frunze la baza. Am asteptat vre-o 3 saptamani si nici un semn. Cand ma uit mai atent, lastarul avea spre varf acele "nodulete" specifice. Si atunci, ce ma gandesc eu?? Ia sa incerc sa o pun invers la inradacinat :rofl: Nu va spun ca numai dupa o saptamana, in care lastarul meu e in apa si cu virful si cu baza, a dat radacini la virf :wink: Intrebarea este..cum procedez in continuare? Caci e clar ca de la baza nu vor incepe noi tulpinite :cry:
 

Simona D.

Member
Unele varietati pot fi inradacinate si invers dar nu toate. Eu am incercat ( din greseala ) cu un australis, dar nu a functionat. A facut radacini dar, in rest nu se vedea nimic. Cand am scos butasul din substrat avea o tija crescuta din nodul ce era ingropat in substrat dar era toata rasucita si anemica. Cred ca nu ar fi iesit la suprafata. Toate astea s-au intamplat dupa mai bine de 2 luni de cand butasul statea la prins. Acum am taiat partea respectiva si am pus butasul la inradacinat din nou. De data asta sper sa fi nimerit directia :rofl:
Dya, nici nu stiu ce sa te sfatuiesc. Poate ar trebui sa lasi ambele capete in substrat si sa vezi daca misca ceva. Carmen parca a incercat ceva de genul asta :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Eu cred ca ar fi trebuit sa las in apa baza..si un gen de marcotaj ciudat pe lastar :rofl:
 

carmenn

Member
nu stiu daca kerrii are posibilitatea circulatiei in sens invers...stiam de la Alex ca australis-ul are...eu cu australis am incercat, dar la un moment dat l-am taiat caci ma incurca la spatiu..., dar tot invers l-am pus in substrat...
initial era un capat in substrat, unul in apa....apoi i-am sectionat, si acum am 2 , in substrat, dar unul cu circulatia inversata :)
 
D

dyayzh

Guest
Am revenit cu poze

- lastar intreg


- a aparut radacinuta si la baza :wink:

 
D

dyayzh

Guest
Eu am sa-l pun in pamant in ambele capete. De unde se dezvolta il despart. Ca pe siamezi :wink: O fi corect? :?
 
Sus