Hoya, in general

dorinas

Member
Se pot planta pe un pat de nisip umed si in minisera. Nu se acopera decat dupa ce germineaza si se vad frunzulitele. Au perioada scurta de viabilitate asa ca se seamana cat mai repede ca sa ai succes cu ele.
 

Pau Pau

Member
Experimentul cu semintele a fost un esec, nu a iesit nimic. :roll:
m-am hotarat sa iau o ramurica din planta mare, dar nu stiu cum sa o inradacinez. O pun in apa pana ii dau radacinile sau direct in pamant?
 

hazzel

New Member
Salut,

Are cineva idee de ce lastarasu meu de hoya nu da nici un semn dupa 2 luni de cand l-am inradacinat?sta verde si atat cu cele 3 frunze ale ei...nu creste nu nimic..deja ma simt descurajata...acu 3 zile m-am trezit pe la suprafata pamantului cu o radacinuta lunga subtire ca o ata ratacita pe acolo..sincer nici nu stiu cum a ajuns la suprafata pamantului, pe unde si-a facut loc.N-am stiut ce sa fac si atunci doar am mai pus un strat de pamant peste ea...ca sa o acopere sa nu stea asa la suprafata...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La ce fel de hoya te referi? Sunt destul de multe cele care au radacini aeriene. Astept detalii.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
O data pe săptămâna. Apa filtrata. Pământul e umed dar nu a apucat sa se usuce între udari. Sa-l ud mai rar?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cu siguranta mai rar. Eu am udat-o si la 2 saptamani, in conditiile in care statea in balcon cam la 15 grade. Ea e invata sa fie mai aglomerata in ghiveci, sa aiba aerisire la baza (e planta de ghiveci suspendat) iar pamantul initial a fost poros. Deci mai degraba mai pe uscat decat prea multa apa. Asta poate s-o omoare.

Uite ce aglomeratie e aici:

http://cornelia2012.sunphoto.ro/Hoya/83714076
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Daaa, am citit despre ea ca nu-i place umezeala, sincer am udat mai mult tocmai ca mi s-a părut un substrat prea ușor. Si o sa o pun pe toată într-un singur ghiveci atunci.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vezi sa nu se supere si mai tare, cu atatea schimbari. As zice sa nu te grabesti, doar sa raresti udarea pana cand pamantul este uscat. Cand il simti si la mana uscat. Mai povestim pe parcurs, sa vedem ce reactie are.
 

mka

New Member
Salut, am nevoie de un pic de ajutor.
Acum cateva zile mi-am luat doua hoya mini, o carnosa si o heuschkeliana, si le-am transplantat in ghivece de 12cm, inainte sa ma informez ca prefera inghesuiala :oops: Erau in niste pahare de plastic cam jumatate cat actualul ghiveci, ar fi fost mai bine sa le las in alea? Heuschkeliana se pare ca are tije florale (le-am observat abia dupa ce am transplantat, se pare ca cresc), nu e bine sa le mai deranjez cu inca un transplant, nu? Sa le mut in ghivece mai mici acum sau dupa ce trec florile sau deloc?
https://plus.google.com/photos/100942820534686147356/albums/5984644954702860369
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu le mai deranja acum, lasa-le asa cum sunt. Numai sa nu le pui apa prea multa.
Daca speri sa ai flori anul asta, asteptarile sunt nerealiste. Dureaza ceva pentru ca mai intai trebuie sa creasca si abia apoi vor face flori.
 

mka

New Member
Mersi, o sa le las in pace atunci.
N-o sa fiu dezamagita daca nu face flori, nu ma asteptam la ele deocamdata. Una are niste vlastari sub frunze, care seamana cu boboci, dar poate sunt doar tije de frunze noi.
 
Sus