Hoya, in general

dorinas

Member
sarselia a spus:
Deci sa mai stau si eu cuminte legat de scosul afara?
Noaptea se prea poate sa fie temperaturile mai mici de 10 grade.
:? :?
Oricum ar sta pe o terasa acoperita nu ar fi chiar in bataia sortii dar totusi ...
Nu le scoate afara mai ales daca sunt mici ca ai toate sansele sa moara. Trebuiesc acomodate treptat cu diferentele de temperatura si oricum acum este prea frig pentru speciile pe care le-ai descris mai sus. Poti sa faci eventual experimente cand ai mai multe exemplare din aceeasi specie dar cand ai cate unul riscul e mare.
 

akhalteke

Member
Am reusit sa inradacinez o frunza de Hoya, nu ma asteptam sa se intample. Acum sa vedem cum o sa evolueze, tare as vrea sa ii mearga bine. :D
 

elaelena

Member
akhalteke, nu vreau sa te dezamagesc, dar frunzele de hoya fac f. greu lastari; ele se inmultesc , de obicei,din seminte sau butasi de tulpina
am si eu cateva frunze cazute in substrat si care au facut radacini dar sunt in starea asta de vreun an....
poate tu ai sa fii exceptia de la regula!
 

akhalteke

Member
Pai nu ma astept eu la cine stie ce minuni, vom vedea ce se mai intampla.
Asa ca nu va fi mare dezamagire, pt. ca nu mi-am facut sperante nici macar ca o sa faca radacini, am pus-o in pamant sa vad ce face. :wink:
 

dorinas

Member
De cele mai multe frunzele chiar daca au radacini nu fac si lastari decat daca au si o bucatica de tulpina.
 

cory_helen

Active Member
vrea sa pun si eu o intrebare... am o hoya compacta... mi-e draga de nu mai pot, insa, acum in august - cand eram plecata in vacanta - am lasat-o in balcon...

big mistake... aproape toate frunzele au fost arse... am taiat dn tulpina si am pus-o undeva mai la umbra... acum e mai racoare oricum...

as vrea sa stiu cat de rezistenta e... daca sunt sanse sa-si revina... ma uit la ea si pare ok... frunzele sunt tari...

ce ziceti? o sa traiasca? :D
 

cory_helen

Active Member
da. dorina, ai dreptate... a dat lastari noi... adica muguri, la baza frunzelor...
cred ca va rezista... totusi... multumesc frumos... :D
 

michaela

Active Member
Am un pui de hoya kerry primit de la o prietena in vara- de curand m-a vizitat si mi-a zis ca planta ei mama a decedat... eu am pus la inmultit din frunza, sa-i inradacinez.... dar nik se poate din frunza? exista o anumita perioada? n-as vrea nici sa o chelesc pe a mea in zadar :( deja partial am tulpinita cheala :(
http://michaela40.sunphoto.ro/Suculente ... e/29736565
 

Roxana

Active Member
nu cred ca ai sanse sa inmultesti Hoya prin frunze. daca vrei totusi sa incerci trebuie sa astepti venirea perioadei calde.
 

michaela

Active Member
Ok merci Roxana. Nu am de unde sa tai lastar... e mica si chitroasa :) frunzele cu petiol sunt cat palma... de-asta am zis... ca poate...... :roll: vroiam sa-i intorc o bucurie amicii mele...
 

Roxana

Active Member
poti sa incerci, poate cine stie.....dar acum, iarna, sansele, daca exista vor fi minime.
 

ira

Member
Acum nu ...dar la primavara poti sa pui la inradacinat o frunza.Stiu ca se poate inmultii si din frunze hoya kerry :)
 

michaela

Active Member
inseamna ca am gresit eu cu ceva.... o sa mai incerc mai in primavara cu alta frunza. Va multumesc!
 

ira

Member
Se prinde foarte greu :( ,dar sunt sigura ca vei avea noroc.La cum arata florile tale, nici nu ma gandesc la un esec :D
 
Sus