Hoya, in general

dorinas

Member
H. multiflora la mine a inflorit dupa 6 luni, H. carnosa alba dupa 3 ani , H. carnosa roz dupa 1 an asa ca depinde daca butasul a fost luat de la o planta care a inflorit deja atunci poate inflori dupa 1 an sau mai putin.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic sa-i lasi in pace pana dupa ce se trece floarea de la serpens. Dupa aceea poti sa-i plantezi, in ghivece mici-mici. Bafta.
 

albela

Active Member
Multumesc cornelia si pentru sfat si pentru lastari :hug: . Am mai pus doi si direct in ghivece. Se pare ca si ei merg cam la fel (adica srpensul face floricica si picta lastari), doar ca sunt putin mai in urma.
 

tzushuca

Member
Varietatile de hoya se comporta diferit,in sensul ca exista specii rezistente care tolereaza extremele in ceea ce priveste umiditatea substratului cum ar fii:carnosa , pubicalyx , compacta, Minibelle, kentiana, obscura, lacunosa,, multiflora crytocerasus, meliflua, DS70, halophila, wayetii, australis,glabra, micrantha.
Dintre speciile pretentioase as enumera : praetorii, lasiantha, erythrostemma,padangensis, elliptica, endauensis, acicularis, greenii, imbricata, darwinii, spartioides, edenii, hypolasia.
Multe specii ajung la maturitate relativ repede si apoi infloresc din abundenta: wayetii, kentiana, lacunosa pallidiflora, multiflora , obscura,DS70, serpens, thomsonii,camphorifolia, incurvula, caudata, buotii, linearis, micrantha, obovata,subcalva,praetorii,lasiantha,callistophylla,vanuatuensis, halophila.
 

albela

Active Member
A inflorit serpensul din paharul cu apa

E doar o mica floricica dar mirosul imi umple toata bucataria
:D
 

sonia_i

Active Member
este adevarat ca daca se atinge varful plantei nu va mai creste pentru ca nu ii place sa fie atinsa?
mi-e rau, pt ca eu zilnic am sters-o de praf si ... sta pe loc...sau mi se pare...:(
 

carmenn

Member
nu-i adevarat, poti linistita sa o atingi...
eu prin atingere ii verific textura frunzei sa vad dc are sau nu acea textura a plantei sanatoase...
nu e o planta sensibila, nici chiar asa...
 

andraa

Member
am o intrebare... si nu radeti de mine va rog!
cum arata pedunculii de flori la hoya? ca a aparut ceva la a mea, dar n-am vazut niciodata... daca puteti face o poza la un peduncul mic, de-ala ce face floare la anul, ar fi super, sa ma prind si eu daca o sa am o flori, sau altceva.
va multumesc!
 

akhalteke

Member
Am primit si eu o Hoya, plina de boboci, f frumoasa, dar cred ca a fost prea mare diferenta de conditii fata de locul de unde a venit, pt ca in cateva zile a ramas fara boboci si fara frunze. Am lasat-o in pace, e in geam, de unde nu am intentia sa o mai mut pt ca stiu ca nu ii plac mutarile. Langa locurile de unde au cazut bobocii se vad niste mugurasi f. mici, verzi. Oare ce or fi? Si oare isi va reveni planta dupa socul suferit?
 

jkati

Member
Hoya

Dragi iubitoare de hoya,
As avea o rugaminte. Aveti cumva un lastar de Hoya bella? Imi doresc nespus de mult dar nu stiu cum altfel pot sa procur, decat apeland la ajutorul vostru. Eventual ce altceva pot sa va ofer in schimb? Multumesc mult.
 
Sus