Hoya curtisii

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa ce am incercat de doua ori cu lastari si au murit cu succes, sunt cam descurajata. Voi cum va descurcati cu ale voastre? :?
 

carmenn

Member
la curtisii am incercat de 2 ori si eu inradacinarea si n-am reusit...cred ca am sa astept sa gasesc planta inradacinata gata ;-)
 

dorinas

Member
Eu am avut o planta matura care la inceput a crescut apoi au inceput sa i se stafideasca frunzele. Am scos-o din ghiveci si i-am taiat toate radacinile care erau putrezite, am facut greseala sa nu-i schimb pamantul cand am cumparat-o. Deci au rezultat mai multi butasi pe care am reusit sa-i inradacinez. Am observat ca in general putrezeste repede asa ca n-am udat-o decat cu pulverizatorul ceea ce inseamna pamantul putin umezit. Acum am observat ca da semne de crestere dar a facut tare greu radacini. N-am tinut butasii in minisera deloc.
 

dianatm

Member
Si eu am avut o planta matura si mi-a murit incat incet, am reusit sa salvez un lastar care dupa cateva luni bune de stat in pamant a inceput acum sa creasca nu mai credeam ca se intampla acest lucru, deci si eu cred ca face groaznic de greu radacini, dar acum creste frumusel sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau.
 

dorinas

Member
Da, eu inca ma mai lupt cu un lastar care a inceput sa creasca dar as spune ca e o specie dificila.
 

elaelena

Member
eu am un lastar de curtisii, creste tare incet! a stagnat multa vreme si de vreun an a inceput sa ii creasca cate o frunza, s-a si ramificat putin( il ingrijesc la fel ca pe celelate hoya)...sa vedem ce se intampla la iarna!
 

Nina

Member
Eu am avut planta matura, am pierdut-o din motive care n-au avut legatura cu ea , ca planta, si n-as spune ca e chiar dificila, pentru ca am inradacinat cu succes 2 lastari care si incepusera sa se ramifice, dar intr-adevar creste mai greu.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Incerc din nou cu un lastar pus in cocopeat complet in pahar de unica folosinta si fara gauri de scurgere. Deocamdata. Sa vedem ce stie. L-am pus sub nasul meu, la bucatarie pe pervaz. In caz ca are nevoie de ajutor, sa fac ceva in timp util.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bafta mare!E superba plantuta si cred ca imi place si pentru ca la Hoya m-am indragostit de cele cu frunzele mai diferite fata de cele clasice.
Tinem pumnii!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa stiti ca merge treaba. S-a prins, s-a ramificat in 2 locuri si e sanatos lastarul. Evident, pana la inflorire o sa ies la pensie. :rofl:
 
Sus