Hoya carnosa

albela

Active Member
Daca nu gresesc, carnosa tricolor intentioneaza sa reinfloreasca pe acelasi peduncul. E posibil la nici o luna de la floarea anterioara sa infloreasca din nou?
 

anette_b

Member
a mea a pierdut primul peduncul. adica il are dar nu a mai crescut , s-a uscat.. in schimb , a crescut altul care abia se zarea si e viguros , bobocii lui sunt mari , cred ca infloreste in curand.
cel care s-a uscat era pe o liana pe care am ridicat-o spre lumina. probabil nu i-a placut schimbarea in timp ce se pregatea sa infloreasca.
 

Rami11

Member
albela a spus:
Iata minunea:
Prima floare 13.06.2010

A doua pe acelasi peduncul azi 2.08.2010
Ce frumoasa e !:visator:
Am si eu o hoya micuta. S-o pun intr-un ghiveci mai mic? Pot s-o scot afara? Cu alte cuvinte cum sa am grija de ea sa n-o pierd :?
 

cory_helen

Active Member
eu zic ca e ok ghiveciul... am si eu doua pe balcon, spanzurate in ghivece suspendate... intr-o parte unde nu le vede soarele, o parte mai umbrita.. si sunt f bine... se lungesc deja vitzele... anul trecut cam prin septembrie s-au oprit din crescut si au intrat in repaus...

nu mi-a inflorit nici una, pentru ca sunt inca tinere... una are un an si patru luni, iar cealalta vreo sase luni...

asa ca mai astept pana pe la 3 ani...
 

anette_b

Member
:D
a inflorit si a mea ! maine pun poze.
poate imi spune si mie cineva de ce nu au reusit toti pedunculii sa faca flori...cel care a reusit era mai scurt si mai gros , ceilalti erau mai lungi si subtirei.. sa ii rup pe cei car nu au facut floricele sau ii las si pe ei? nu par uscati , doar bobocii lor cred ca s-au uscat.

pun si eu intrebari cam jenante , dar e prima data cand am hoya inflorita.... :oops:
 

anette_b

Member
multumesc !
cred ca ii place unde e asezata. probabil nu trebuie mutata din loc mult timp si udare cat sa nu fie pamantul ...ud. adica asa , cate "o guritza" de apa la 2 zile...
 

anette_b

Member
pai am inteles (din ce am citit ) ca trebuie sa nu mutam ghiveciul des , altfel nu infloreste. gresit?...
eu nu am schimbat locul ghiveciului din februarie si as fi dorit sa o aduc in dormitor , sa nu degere la iarna. ( iarna trecuta am uitat un geam deschis cand era ger si era sa pierd ambele hoya ).
chiar , iarna infloreste daca o tin la caldura sau mai bine ramane in balcon si iarna asta ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hoyele vor sa fie lasate in pace. Le gasesti un loc potrivit dupa care nu le mai tot muti. Mutatul in sine n-are legatura cu inflorirea ci intensitatea luminii. Unele nu infloresc decat daca au ceva ore de soare direct pe zi. Temperatura minima peste iarna ar trebui sa fie 10 gr C. Fara curenti si evident fara ger.
 

anette_b

Member
la o saptamana dupa ce s-au scuturat florile , pedunculul a facut iar boboci.
:D
hoya mea mai are un peduncul probabil vechi , din alti ani , care nu face flori. de ce ?
 

albela

Active Member
A mea s-a pus iar pe inflorit, dupa primul val din vara. Face pedunculi noi la greu :D .
 

isabella

Active Member
Nu-mi vine sa cred...a inflorit un pui de hoya :D Sunt incantata . Am doua plante mature care nu au inflorit niciodata si , acum doi , la sugestia Corneliei am separat un fir de hoya punandu-l in ghiveci separat .
Noaptea are un miros senzational, ziua miroase mai putin . Asa se intampla si la voi ?
 
Sus