Hoya carnosa

zi_inflorata

Member
Moderator
am primit si eu in seara asta un butas de hoya, cred ca e carnosa, dupa cum mi-a povestit stapana de ghiveci cu ditamai planta. Butasul are cam 15 cm si are 4 perechi de frunze. Sa-l pun direct in perlit? La caldura sau la rece in balconul inchis?
 

isabella

Active Member
Daca nu are radacini , pune lastarasul in apa...eu asa am facut cu trei h.carnosa si toate au facut radacini. Sfatul e din experienta mea :D Pana apar sfaturile profesioniste poate te ajuta si asta...
Tot din experienta iti spun ca le tin la 12-18 grade si nu le displace :D
 
D

dyayzh

Guest
Cel mai usor se prinde in apa si mai ales daca are si un nod in apa :wink: Caldurica dar nu exagerata :D
 

dianatm

Member
A mea a inflorit dupa 2 ani de cand am inradacinat-o , nu stiu daca asta e o regula stiu si persoane la care nici dupa 5-6 ani nu a inflorit. Este a doua oara cand imi infloreste si singurul lucru mai special care il fac este ca in perioada de iarna o ud foarte rar doar o data pe saptamana cand pamantul este foarte uscat.
In general hoya ca sa infloreasca trebuie sa aiba o perioada de pauza iarna, eu stand la bloc nu am cum sa ii ofer o perioada mai rece deoarece temperatura in casa este peste 20 de grade si iarna asa ca singurul lucru care il reduc este apa si vad ca ii place fiind al doile-a an la rand in care imi infloreste.
Sper sa faca si a ta la fel.
 

ramona

Member
Multumesc de sfat. Cea de la care am primit-o a tinut-o in scara blocului, deci cred ca temperatura era ceva mai scazuta iarna iar apa... (cand am primit-o era foarte uscat pamantul). Deci pot spera la ceva floricele. :wink:
 

dianatm

Member
Ramona, eu zic ca da poti spera la floricele.
Sorina ai dreptate, floricelele sunt un roz deschis, nu sunt albe ca la alte carnosa.
 

dorinas

Member
Nu cred ca repausul la rece e un motiv pentru ca hoya sa infloreasca. Eu le tin pe toate in logia care este o extindere la bucatarie si nu este racoare nici iarna si nic vara dar totusi infloresc, deci se adapteaza. H. carnosa la mine se pregateste de flori:

Si nu e singura specie.
 

tzushuca

Member
uau ce incantare pt ochi
sunt asa de frumoase........
toate floriciucile voastre......
a mea e cam micuta pt asa frumuseti dar astept cuminte :oops:
 

anette_b

Member
hoya mea (carnosa ) are deja 2 pedunculi. mi-e frica sa nu se usuce , sau sa nu cada din diverse motive. ce trebuie facut ca sa infloreasca si sa nu ii pierd? primul are cam 3 cm , al doilea aprox 1, 5. lianele pe care sunt pedunculii atarnau pe jos (putina lumina). daca ii ridic mai in dreptul geamului le face bine? in cat timp ar trebui sa se formeze florile? adica sa se vada florile....e prima data de cand am hoya cand face boboci...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic s-o lasi in pace. Daca a format pedunculi cu lianele in jos, atunci inseamna ca s-a adaptat.
 

anette_b

Member
:D multumesc ! si pt raspunsul de la stephanotis...
cred ca i-a placut ca i-am schimbat ghiveciul acum 2 luni si am mai pus pamant proaspat si nisip. e de la tatal meu si pamantul care era in ghiveciul ei era beton (probabil cleios ).
 

anette_b

Member
:eek: are mai multi pedunculi ! azi am cautat cu atentie si pe la toate "incheieturile " ii ies . am observat ca odata cu pedunculii apare si un set de frunzulite noi. asa trebuie?
le fac niste poze.
 
Sus