Hoya carnosa

lumynel

New Member
superba aceasta floare, superba! ma bucur mult ca am reusit sa o gasesc. Claudia_S m-a ajutat! mi-o aminteam din copilarie - florile miroseau ametitor - imi doresc sa stiu sa am grija de o floare ca aceasta - si sa imi infloreasca asa cum ti-a inflorit tie.

foarte, foarte frumoasa!
 

carmenn

Member

Mi-a inflorit prima carnosa, azi de ziua Sf Maria, asa ca am botezat-o carnosa Maria. E superbaaaa... mai ceva decat imi imaginam. E tocmai planta tanara de carnosa care are maxim 2 ani. Cea batrana inca nu vrea flori. :)


 

isabella

Active Member
e minunata floarea de hoya, carmenn. sa tina inflorita cat mai mult :D
Am si eu o hoya matura care nu vrea nicidecum sa infloreasaca :( dar cu siguranta va merita asteptarea
 

carmenn

Member
inca tine floarea, si acum are si picaturile specifice...e tare frumusica :D
in plus planta mai are un penducul in plina dezvoltare...
in ce conditii o tii : marime ghiveci, iarna - repaos ? etc
 

isabella

Active Member
Draga Carmenn , asa arata hoya mea :
http://flower.sunphoto.ro/Plantele_mele ... QBEBOGMMRA
Aici se vede marimea ghiveciului :
http://flower.sunphoto.ro/Plantele_mele ... BAQXJWHSMX

La mine este cam de doi ani dar nici la cine a fost inainte nu a inflorit . Pamantul nu l-am schimbat niciodata , o tin intr-o camera cu geam spre vest , o pulverizez uneori
Cand am primit planta era foarte infestata cu paduchi lanosi de care am incercat sa scap de nenumarate ori si abia in primavara asta am reusit .
Am si tuns-o putin in primavara ca sa o pot curata mai bine
Nu stiu exact cum se face repaos-ul iarna dar cu siguranta nu l-a facut
 

carmenn

Member
Ghiveciul pare foarte mare... am facut si eu greseala asta la o hoya mai batranica ( nici mie nu mi-a inflorit inca asta ), si anul acesta i-am schimbat substratul si ghiveciul...nu mica mi-a fost mirarea sa vad un pumn de radacini in ditamai ghiveciul inutil, toate grupate in partea de sus a ghiveciului - efect : planta se chinuie sa faca radacini, deci nu frunze, nu flori ;
repaosul, am 2 comparabile, minunea asta mica de maxim 2 ani , ce a inflorit dupa ce iarna am lasat-o pe un pervaz la racoare cu apa foarte rar( cu rezultate remarcabile ) si batranica asta puturoasa care dupa ce in plina iarna a facut lanosi de la o gardenie a fost mutata la caldura in bucatarie - deci adio repaos...inca n-a inflorit, dar totusi creste si a scapat de boala. La iarna va avea alt tratament... ideea de repaos trebuie privita simetric perioadei de inflorire : carnosa infloreste vara, deci iarna are nevoie de repaos.
Nu stiu cat de important e sau nu repaosul, multi spun ca au la servici planta de ani de zile in acelasi loc, si cand e vremea infloririi infloreste fara probleme, indiferent de temperatura.
Trebuie doar s-o starnesti putin...incearca sa-i schimbi ghiveciul, sa-i oferi putin repaos la iarna si in primavara sa-i administrezi putin ingrasamant pt plante cu flori....s-ar putea sa tina.
Succes.
 

isabella

Active Member
Carmenn, multumesc frumos pentru sfaturi. Voi incerca cum ai spus pentru ca vreau si eu flori :( . Ghiveciul il schimb acum sau la primavara , cum e mai bine ?
 

carmenn

Member
Regula e primavara, dar eu l-am schimbat vara si nu s-a suparat...chiar nu e o planta pretentioasa, mai ales dc ii pastrezi o parte din balotul de pamant initial... :D
 

marean

Active Member
Cat de frumoasa e varietatea,aceasta,felicitari pt ea,e o frumoasa,dupa ce ca are frunzele variegate,mai are si florile movulii,o minunatie !
 

mimish

Active Member
Mymo, am dat-o afara din casa din cauza ca avea prea multe flori, iar noaptea mirosul lor era prea puternic pentru a sta in continuare in dormitor. Insa, din cauza ca soarele ii ingalbenea frunzele, am mutat-o, o vreme, pe hol. Acum stau amandoua iar in dormitor, cam la un metru de fereastra.
 
Sus