Hoya calycina

elaelena

Member
danero, pe forumul specializat pt. hoya se gasesc multi butasi de vanzare chiar acum, inclusiv de calycina!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am vb cu alex astept lista lui dar cica e cam bolnava a lui si nu crede ca va avea butasi , daca era sa aiba el nu apelam aici

mersi oricum

Later edit ...am vb cu el si cica se poate ceva ceva....
 

miha

Member
Ce frumoasa e, Dya...se vede asa de proaspata si sanatoasa...are si lastari noi... Sa o vedem cat de curand plina de flori!!! :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dya , superba si f sanatoasa , sa o stapanesti cu placere .....achizitie se aude pe aici ? daca da , de unde?
 

Tina

Active Member
In sfirsit, a inflorit si a mea.. ieri avea doar o floare deschisa..

Azi le-a deschis pe toate.. si miroase f. frumos.. :wink:
 

Tina

Active Member
Va multumesc.. a meritat asteptarea, ca de 2-3 luni ma tot uit la pedunculii ei.... in speranta ca.. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Important este ca a inflorit. A mea a lenevit luni de zile, abia de curand a inceput sa scoata si ea cateva motisoare de crengute noi. Pedunculi are, din cei vechi. Noi... nici o veste. Dar mai sper.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vaai Calycina ma fascineaza de-a dreptul!Are o floare atat de frumoasa!
Sa va traiasca tuturor si sa le vedeti cu cat mai multe flori!
 

albela

Active Member
Hoya asta infloreste pe pedunculi vechi, pe care a mai inflorit in trecut, ca a mea e plina de asa ceva dar nu misca nimic :?
 

miha

Member
albela a spus:
Hoya asta infloreste pe pedunculi vechi, pe care a mai inflorit in trecut, ca a mea e plina de asa ceva dar nu misca nimic :?
Da, Albela, infloreste pe vechii pedunculi si intre timp face si altii noi. E adevarat ca la mine au fost mai firavi cei noi anul asta, dar tot au reusit sa-mi faca cateva floricele...3, 4, 5... Poate la anul va face mai multe flori si pe noii pedunculi...
 

albela

Active Member
Multumesc Miha, a mea e plina de pedunculi vechi mari si sanatosi. Tare as vrea sa vad si eu floricele la ea :oops: :) .
 

miha

Member
Arata tare bine... Sa fie sanatoasa! Probabil va si inflori cand se va acomoda. A mea stiu ca a pierdut primele flori. Acum cred ca i-am gasit locul potrivit, n-am mai mutat-o de-acolo si vad ca-i place. O ai de mult?
 

albela

Active Member
Minim 3 luni. A inceput de cca o luna sa lastareasca si sa creasca in ritm alert. Lastarii tineri au mai mult de jumate de metru deja, zilnic ii mai rasucesc putin pe suport :) .
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek:
Am ramas extrem de mirata zilele acestea pentru ca lastarul de Calycina primit de la Albela(multumesc mult)deja a facut radacini.
Si asta s-a intamplat in mai putin de-o saptamana.
Nu am avut timp sa-l pun direct in pamant si l-am pus intr-un pahar cu apa.
Probabil ca si caldura din ultimele zile i-au placut si duminica pe cand m-am intors acasa, avea deja radacini.Si destul de maricele...
Asa ca azi l-am pus in pamant.
Vreau doar sa va intreb voi pe unde le tineti pe ale voastre?
Momentan, ma gandeam sa o scot afara pe o terasa orientata spre nord.
Neavand soare direct banuiesc ca ar trebui sa ii placa.Dar pentru a nu risca prea mult, as vrea sa stiu, daca si voi le tineti afara pe ale voastre.
Multumesc mult.
 

albela

Active Member
Ma bucur ca a facut radacini asa repede :D . Sa-ti traiasca. A mea e la birou sta pe o masuta ca sa nu ajunga soarele direct pe ea. Pana acum i-a mers bine, dar nu stiu daca sunt cele mai bune conditii pentru ea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult,Albela.
Ma gandeam sa ii gasesc un loc cat de cat definitiv desi la mine asa ceva nu prea exista. :roll:
 
Sus