Hosta

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cum mi-e tare drag de plantele astea, celor trei hosta din gradinuta li s-au alarurat doua tovarase si Cum locul definitiv va fi disponibil abia din primavara intentionez sa le iernez in ghivece, asa ca le-am transplantat in loc mai spatios.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Am luau in toamna niste rădăcini de hoste de la Maria. Din poze promit sa fie tare frumoase. Deocamdată, nici un semn ca ar răsări. Sunt puse la umbra dar e destul de umed ca sunt fix in zona unde vine burlacul de scurgere de pe acoperiș. Zona e umeda dar nu balteste. Le las aici? Le mut si pun feriga in loc? Ce ma sfătuiți?
 

gomez99

Well-Known Member
daca sint variegate le trbuie ceva soare, altfel se pierd culorile. acolo cred ca merg bine ferigile.
la inceput eu am pus si hostele si heucherele in ghivece si le-am plimbat prin curte pina m-am prins cam care e locul cel mai potrivit. hecherele si acum le tin in ghivece.
 

elianna

Well-Known Member
Spre surprinderea mea, azi am vazut doua varfulete de hosta. Le-am mutat in toamna si poate le-am pus mai la suprafata :gandit:
 

jasp15

Active Member
E inca devreme pentru rasarit. Hostele sunt ceva mai tarzii la trezire...
Hai, ca am mai prins putin curaj. Am luat si eu 6 hoste, anul trecut pe care le-am pus in ghivece, deoarece la mine cam ioc umbra. Chiar le-am tot studiat zilele acestea si nimic, nimic. Totusi imi este teama ca pamantul este ud rau de la atata ploaie. Astept cumintica si poate nu ma impinge pacatul sa rastorn ghivecele cu fundul in sus sa vad ce si cum.
 

Ioana Hotea

Active Member
Buna ziua!
Hostele la ghiveci pot fi iernate afara, rezista? Sau trebuie protejate intr-un garaj ceva? Iarna aceasta la mine langa Bucurest au fost -19 grade..
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am avut si eu anul trecut 2 hosta la ghiveci. Am studiat problema iernarii si am ajuns la concluzia ca e cel mai bine sa ierneze in loc ferit (gen garaj, magazie) unde sa nu inghete bocna. Si la mine de Revelion au fost -20 de grade. In locul unde le-am tinut atunci au fost probabil -1, -2 grade insa n-au intampinat probleme. Totul e ca pe timpul iernii se se asigure umiditate in sol. Acum am scos afara ghivecele si intr-unul planta a si dat semne de trezire.
 

geodezia

Well-Known Member
da e hosta obisnuita o am si eu si e prolifica se inmulteste ca urzica pui un bulb si umple locul repede
Na tu Adina da mare rabdare ai avut sa le pui eticheta la fiecare
pe mine ma apuca nervu pina le vad rasarite primavara ca rasar mai tirziu nici nu mai stiu pe unde le am le mai ciumpavesc asa ca trebuie sa le astept pe dinsele pina ies ca sa cioplesc iarba si s adua si eu o sapa la rose si la alte alea
imi place ca le-ai pus singure acolo linga copac sa iti iei o grija
 
Sus