Hosta

thea

Member
IZA, planteaza Fritillaria ca se pare ca alunga si mama coropisnitei cu mirosul bulbului(este f.puternic !).
 

v.cristina

Active Member
la mine se pare ca acesta floricica a fost cea mai fericita din cauza atator ploi si a inflorit ...cam devreme :gandit:



si o mai am si in ghiveci

 

lelia

Well-Known Member
Daca la voi au inflorit in iulie ,la mine abia acum infloreste si datorita voua am aflat si cum se numeste .Mie imi place mult ,mi-as dori si cu frunze variegate cu flori albe .

 

IZA

Active Member
Pe aceasta am cumparat-o acum doua luni. Am pus acolo si un pui de begonie si vad ca s-a prins. In toamna o voi planta in gradina dar nu la soare. Cealalta alba are un mirooooos. Oricum imi plac. Mai am una cu frunzele verde inchis care au boboci.
:wink:

Lelia, sunt tare frumoase! :D Cristina, sunt superbe mai ales cea in ghiveci :D
 

mimish

Active Member
Ce frumoasa este mov! Nu am vazut pana acum. Alor mele le-a mers foarte prost anul acesta si nu stiu de ce Din cate tufe am, una singura are flori :(
 

monicas

New Member
Am si eu o Hosta in gradina si nu prea infloreste, din cauza ca e la soare. As vrea sa ii schimb locul cu un Hemerocallis, care nu infloreste din cauza ca e la umbra. Oare pot sa le schimb locul acum sau mai bine sa astept pana la primavara? Ce spuneti? Ambele au fost plantate prin aprilie-mai anul acesta, atunci cand mi-am amenajat gradina.
 

IZA

Active Member
Eu zic ca daca vrei neaparat poti sa le muti dar toamna tarziu nu acum dar daca nu ti-e urgent lasa mai bine la primavara devreme. :D
 

monicas

New Member
Pai nu e asa neaparat ca acum deja ma gandesc ca n-o sa mai fie asa mult soare si asa calduri. Cred ca am sa astept pana la primavara. Multumesc de sfat!
 

IZA

Active Member
Mari , rotunde , cu aspect frumos, verde deschis. Mie imi place . Am plantat si eu. In mai le-am primit si au suportat f bine mutarea. Erau deja frunzele mari si frumoase. Acum au multe flori, cam pe trecute. Un miros foarte placut mai ales seara. O planta de semiumbra . Soarele de dupamasa o arde. :D
 

xand_3r

New Member
Hosta se replanteaza in octombrie. Atunci se poate si diviza tufa. In principiu iubeste umbra (mai degraba lumina filtrata), si o planta tinuta la umbra va avea frunze mai mari si mai intens colorate. Daca este la soare, e de preferat sa prinda doar soarele de dimineata pt ca altfel se pot arde frunzele. Eu am 5 tufe sub nuc si le merge foarte bine (au inflorit si sunt destul de mari, cam 80 cm diam). Hosta creste mai greu si are nevoie de 4 ani pana sa ajunga la maturitate si de aceea este posibil ca in primii 1-2 ani sa nu infloreasca.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am hosta, varianta cu frunze verzi si flori albe
intr-adevar merge f bine in locuri umbrite, dar le accepta si pe cele semiumbrite, cazul meu
iar parfumul florilor merita un premiu :D
 
Sus