Hosta

celeste

Member
Si mie mi s-a pus pata pe hosta, ce e drept de ceva timp... Dar mi-ar place sa fie si frumoase si parfumate. :? Si inca sunt in studiu...

Michaela, de unde ai luat semintele de hosta ? :?

Am hosta clasica de multi ani si nu o tin in soare, desi am vazut-o si asa. Cu cat e mai la soare, cu atat se decoloreaza frunzele mai mult, ajung verzi-albicioase. Si in general infloreste mai mult la umbra sau semi-umbra decat la soare. Si vor si un pic mai multa umiditate, dar fara a stagna apa la radacini, adica un pamant bine drenat.
http://picasaweb.google.com/Celeste.Pla ... 1608674242

Or exista si exceptii, nu zic, care intaresc regula. :rofl:
 

IZA

Active Member
Blitz a spus:
Eu am hosta (cu flori albe) de tare multi ani intr-un strat la intrare. Nu stiam de fapt ce sunt, bunica-mea le spunea "crini de apa". Aleynad m-a ajutat la identificare. Fiind foarte multe, ca s-au intins in voie pe-acolo as scoate din ele si le-as darui cu placere la altii. Problema este ca nu stiu cand se face treaba asta. Poate ma puteti ajuta cu un sfat :oops: :oops: :oops:

Multumesc anticipat.

Poti acum pana nu cresc frunzele mari. Eu le-am primit anul trecut cu frunze mari prin iunie, s-au prins fara probleme si si-au facut treaba adica flori multe si parfumate. :wink:
 

ghia_don

Active Member
Am cumparat un Blue Cadet acum trei ani in stadiu de rizom, l-am plantat la umbra , l-am udat la timp, dar n-a facut decit o frunza miiica in primul an si trei frunze tot mici , anul trecut...flori ioc, de unde :( ... Primavara asta , am reusit sa-i tai motul cu sapa, ca am uitat de el :cry: ..Asa ca am scapat de-o grija :( :( ...
 

Blitz

Active Member
Multumesc pentru raspuns!

Doreste cineva hosta (cu flori albe). Scot din gradina si trimit cu drag!
 

nick1971

Active Member
ce frumoasa e :D
am si eu 2 din astea, dar nu cred ca infloresc anul asta
si mai am ditamai tufa de hosta clasica, de care am primit de la blitz parca :oops: aveam si eu in fata casei, dar daca nu m-a interesat partea aia n-am observat :rofl: si va trebui s-o scot ca se va demola casa veche, iar casa noua va veni fix peste ea, oare se poate scoate acum sau o stric?
daca se poate... va dau cu toata placerea cui doreste
 

michaela

Active Member
celeste a spus:
Si mie mi s-a pus pata pe hosta, ce e drept de ceva timp... Dar mi-ar place sa fie si frumoase si parfumate. :? Si inca sunt in studiu...

Michaela, de unde ai luat semintele de hosta ? :?

Am hosta clasica de multi ani si nu o tin in soare, desi am vazut-o si asa. Cu cat e mai la soare, cu atat se decoloreaza frunzele mai mult, ajung verzi-albicioase. Si in general infloreste mai mult la umbra sau semi-umbra decat la soare. Si vor si un pic mai multa umiditate, dar fara a stagna apa la radacini, adica un pamant bine drenat.
http://picasaweb.google.com/Celeste.Pla ... 1608674242

Or exista si exceptii, nu zic, care intaresc regula. :rofl:
Celeste... imi cer scuze ca abia acum am citit intrebarea ta.... :oops:
Eu semintele le-am cumparat din Germania.... dar zau daca mai stiu site-ul :(
eu de-asta multi furnizori-i pun la noi pe forum.... ca-i uit :rofl:
pe-ala nu-l mai stiu :nu stiu:
ce pot sa-ti spun ca rasar usor.... si cresc foarte repede :D
 

Floria

Active Member
michaela a spus:
Eu semintele le-am cumparat din Germania.... dar zau daca mai stiu site-ul :(eu de-asta multi furnizori-i pun la noi pe forum.... ca-i uit )
Mchaela te voi invata o smecherie sa-ti ramana toate site-urile importante intr-un Folder.
1. Creezi un Folder
2. deschizi site-ul respectiv, faci pagina de dimensiuni mijlocii, apoi te asezi cu mouse pe iconita care se afla sus pe calea URL adica in fata Http..... si tragi cu mouse de ea in Folderul creat.

Faci asa cu toate site-urile pe care vrei sa le ai mereu la indemana.
este simplu, nu ?
 

gomez99

Well-Known Member
Hosta Hydon Sunset
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a490165/00000010
E o mini-hosta, cu frunze mici, verzi-galbui. Merge foarte bine si in ghiveci, cu expunere vestica, sau pe un balcon acoperit, cu citeva 2-3 ore de soare. Intr-un ghiveci de 3L pot intra 3-4 rizomi. Floarea e mica, oarecum asemanatoare cu campanula. Cea mai violacee inflorescenta dintre toate hostele pe care le-am vazut. Nu stiu inca daca miroase, intre mine si ea e o baltoaca descurajanta :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Prima tura in fata blocului



Au mai fost unii infloriti la serviciu dar nu mi-au iesit pozele. Ploua mult in perioada aia...
 

kerkyra

Well-Known Member
Infloreste si a mea, sunt tare bucuroasa pentru ca am plantat-o acum cateva luni si ma gandeam ca nu va inflori anul acesta.
 
Sus