Hosta

aleynad

Active Member
Moderator
ai mei sunt exact ca ai lui gomez si au un miros f placut,
poate tu, Cristina, ai o alta varianta, de nu miros :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai e diferit de cel clasic si prin frunzis si prin culoarea florilor
sa inteleg ca doar cel clasic, cu flori albe si frunze verzi, e parfumat?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ce faceti cu hostele din ghiveci peste iarna? Isi pierd frunzele? Mi-am luat si eu doua micute in ghiveci si as vrea sa le pun in gradina la primavara.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am si eu una variegata si tanara,crezi ca e mai bine sa o iau din gradina si sa o pun in casa?
 

gomez99

Well-Known Member
daca ghiveciul e mare stau bine afara. daca nu, infasurati ghiveciul in ceva, un prosop vechi o bucata de mocheta, sa nu inghete radacina si totul e in regula.
cele din gradina stau bine in gradina. puteti sa puneti mulch peste ele - frunze uscate, fragmente de coaja, paie. sau chiar sa ingropati ghiveciul in pamint daca nu va arde de transplantat la primavara.
frunzele se topesc si daca nu insemnati locul peste iarna e unori greu sa stii unde a fost. da in primavara rasare din nou.
 
A

Anonymous

Guest
io am 3 varietati
una obisnuita cu frunge verzi si 2tipuri bicolore,le-am mutat de curand mai la soaresi pt iarna le voi pune tocatura de crengi din gradina
sper doar sa aiba bunul simtz si sa infloreasca la anul(erau puiutzi micutzi ,acu au mai crescut)
 

mymo

Active Member
Irina,de ce nu le plantezi acum? eu am luat doua scum vreo doua luni si le-am plantat imediat.Sunt la umbra langa rhododendroni si vad ca le place.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pt. ca am citit ca le trebuie mai multa umbra, si eu acum nu am umbra nicaieri. Sper ca pana la primavara sa facem si noi terasa din spatele casei, si asa poate o sa fie si ceva umbra in gradina. Si nu prea imi plac transplantarile :(
 

michaela

Active Member
Hosta albopicta inflorita........... si ce e culmea , in primavara am semanat semintele :wink: deci pot inflori chiar din primul an
 

IZA

Active Member
Interesant ! Am prins drag de planta asta . Am si eu una care seamana cu a ta dar nu e aceiasi. Erau florile cam pe trecute dar tot frumoasa este. Am sa o pun acum in gradina
 
A

Anonymous

Guest
irinabv a spus:
Pt. ca am citit ca le trebuie mai multa umbra, si eu acum nu am umbra nicaieri. Sper ca pana la primavara sa facem si noi terasa din spatele casei, si asa poate o sa fie si ceva umbra in gradina. Si nu prea imi plac transplantarile :(
in snagov si in satele dimprejur sunt o groaza de garduri ,dublate spre strada cu hosta(stau in plin soare si culmea e ca sunt si pline de flori-e drept ca sunt din cele comune in mare majoritate)
planteaza-le in gradina sa treaca iarna peste ele si or sa fie fericite
 

iris

Active Member
Am primit si eu doua hosta una clasica (banuiesc) si una cu frunze albastre . Intentionez sa le plantez in ghivece mari de beton dar cum nu stiu mare lucru despre ele va rog sa-mi dati sfaturi in ceea ce priveste ingrijirea lor . Am inteles ca le place la umbra cu cat sunt frunzele mai inchise la culoare cu atat sa fie umbra mai deasa dar nu stiu ce tratamente se aplica stiu ca melcii le iubesc cu adevarat :indragostit: . Ce solutii si ce tratamente se aplica pt. a le mentine sanatoase si daca necesita administrare de ingrasamant. Va multumesc anticipat.
http://irismihnea.sunphoto.ro/Hosta
 

Blitz

Active Member
Eu am hosta (cu flori albe) de tare multi ani intr-un strat la intrare. Nu stiam de fapt ce sunt, bunica-mea le spunea "crini de apa". Aleynad m-a ajutat la identificare. Fiind foarte multe, ca s-au intins in voie pe-acolo as scoate din ele si le-as darui cu placere la altii. Problema este ca nu stiu cand se face treaba asta. Poate ma puteti ajuta cu un sfat :oops: :oops: :oops:

Multumesc anticipat.
 
Sus