Hosta

Viovett

Member
Sa nu uiti si toamna viitoare s-o lasi in balcon, daca e deschis protejeaz-o un pic, dar las-o la rece sa treaca prin intreg ciclul vegetativ, si te va rasplati cu flori parfumate prin august :D
 

adana

Member
multumesc mult .asa voi face.si daca o scot acum pe balcon,tot nu am sansa la inflorire anul asta?doar de anul viitor? :D
 

MONIS

Member
si eu am...la soare nu creste deloc,in schimb cei de la umbra.....sunt grozavi....o sa il mut si pe prapadit ca de 2 ani leneveste degeaba
am incercat si in ghiveci,dar nu au fost prea incantati...
 

karmenutza

Member
Pana la urma tot mi-am luat o hosta, ca prea imi place. Chiar daca nu face flori, are frunze frumoase :) Am plantat-o prin martie, cred.
 

adana

Member
ai mai karmenutza,ca mi mi-a spus cineva de aici,ca face si floare.si eu credeam ca tine.dar mi s-a spus sa ii ofer perioada de repaus peste iarna si va face floare.si am pus-o la somn pe a mea .abia am trezit-o de vreo luna si deja a dat frunze noi
ca cele vechi decedasera in somn :rofl:
 

adana

Member
aaa,mofturoasa ca si a mea...inteleg.a mea ca si-a facut somnul de frumusete,poate va face anul asta.daca nu,am speranta la cea nou cumparata.a fost rizom(parca asa se cheama),si acum are frunze ,dar cam micute.dar e devreme inca.bafta si tie!
 

karmenutza

Member
Eu anul asta am cumparat rizom si l-am plantat in martie. A crescut doar atat cat e in poza. Pe ambalaj arata flori mov. Sunt tare curioasa si nerabdatoare :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai se mai numeste si "crin de toamna" asa ca mai spre toamna infloreste,normal :mrgreen: .Plus ca in gradina conditiile sunt altele decit in ghiveci :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu m-am omorat niciodata dupa Hosta. Dar mi-au ajuns accidental in mana asa ca le-am pus la plesneala intr-un colt de jardiniera. Si s-au facut asa:



Luni o sa le transplantez pe toate intr-un ghiveci mare de terasa. Sper sa le placa, pentru ca loc in gradina nu mai e. Si ... :) mi-au devenit tare dragi. Nu-s deloc pretentioase.
 

mimish

Active Member
Nu-s nici pretentioase si miros super! Am si eu vreo 6 tufe in gradina, de cand ma stiu.
 

thea

Member
Hosta este o planta pe care o iubesc f. mult pt. ca infloreste in preajma zilei mele de nastere.
Cand am aflat ca sunt mai multe varietati am tinut sa am cat mai multe si acum am.
Ultimele achizitii,Hosta Halcyon si Hosta Sieboldiana mi-au facut surpriza sa infloreasca,prima de acum 4 saptamani iar a 2-a,am vazut astazi ca are un boboc.
Oare caldura asta sa fie de vina sau asa le este soiul?
 

mirela06

Active Member
Cornelia, sa stii ca sunt minunate si ma bucur ca-ti plac, iar a ta cu marginile aurii este superba. Merge si in ghiveci. Eu, prima data asa am tinut-o apoi le-am plantat sub bolta de vita de vie. Acum sunt mari si tare frumoase. Sa o ai sanatoasa si sa se faca maaare sa te bucuri de ea :)
 

IZA

Active Member
Si mie mi-s tare dragi! Am trei. Doua cum am vazut la voi si una nou achizitionata care are frunzele verde inchis lunguiete , arata tare bine. Acum sa vad daca face si floare. :D
 
Sus