Hortensii in ghiveci

adrianam

Well-Known Member
Am cumparat acum o saptamana un exemplar de la un nene din piata- 7 ron. Este pui, neinflorit si are trei ramificatii.
Tot nenea acela avea si doua inflorite in ghivece dar le dadea la 50 ron.
L-am intrebat de modul in care le-a crescut si m-a cam dezarmat- Cycocel si o gramada de alte substante cu care le indopase.

A mai avut cineva hortensie in ghiveci?
A inflorit?
 

liliana.f

Member
eu am adriana,luata anul trecut de la doamna violeta,pana acum a fost in repauz abia acum au inceput sa-i de frunzulite si lastari.ii trebuie umbra si umezeala.
 

adrianam

Well-Known Member
Umbra pot sa-i ofer destula, ca am balcon orientat spre nord.
Iar umezeala sper sa i-o pot oferi prin udare!
Ti-a inflorit?
Ai udat-o cu apa de turba sau cu otet?
 

liliana.f

Member
astept o inflorire :rofl: sper sa vad anul acesta flori de la ea.eu toate florile le ud cu apa de turba si deasupra pamantului in ghiveci am pus niste muschi spagnum sa mentina umezeala.si acum asteptam......floricele :roll:
 

mi_bios

New Member
Si eu am achizitionat primavara trecuta un exemplar, de la sera orasului. Pentru ca iernile-s aspre la mine, am preferat s-o tin in ghiveci. Am tuns-o, insa printr-o dereglare de udare, varful acela desi avea 3 inflorescente in miniatura, l-am pierdut.
Acum, "planta mama" este inflorita. Am udat-o din belsug, pentru ca am tinut-o intr-o fereastra foarte insorita.
 

adrianam

Well-Known Member
Au inflorit hortensiile in ghiveci?

Va intreb pentru ca am vazut prin diferite curti tufe imense de hortensii pline de flori!

La mine a mai crescut, i-au mai dat cateva frunze dar de boboci nu se vede vre-o urma. Daca nu misca nimic vara aceasta, la toamna ii gasesc o curte in care sa o duc!
 

adrianam

Well-Known Member
Am vazut si eu cateva hortensii inflorite in ghivece pe pridvorul catorva case taranesti din zona Gorjului. Deci se poate! :)

A mea a mai crescut dar deocamdata nu se intrevad boboci.
 

roxy

Member
da adrianam se poate :D . chiar sambata am vazut la o casa, pe terasa, si era plina plina de flori.
sper sa fie si a ta la fel.
 

andreiacamelia

Active Member
Prin marcotaj stiu sigur. Eu personal am un lastar pus in ghiveci cu pet in cap si deocamdata sta vesel. Sper sa dea si radacini.
 

aleynad

Active Member
Moderator
se poate inmulti si prin lastari/ butasi
eu am inmultit asa vara asta pentru fetele de pe forum: prin 2 variante
* butas direct in gradina, cu pet in cap
* butasi in casa, la racoare, in ghiveci, fara pet
s-au prins toti :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
singura cerinta : sa pastrati pamantul umed, nu ud , iar pozitionare sa fie intr-un loc mai umbrit, orientare spre nord-est
pentru cei din ghiveci am folosit pamant de flori in amestec cu nisip, parti egale
 

elena_tc

New Member
hortensie albastra

Salutare!
As vrea si eu sa va intreb cum se procedeza pentru a schimba PH-ul solului astfel incat hortensia sa-si schimbe culoarea din roz in albastru. Stiu ca pentru asta se uda planta cu o solutie de otet, insa nu stiu ce concentratie trebuie sa aibe solutia si cat de des trebuie utilizata. Planta trebuie mereu udata cu aceasta solutie? Este cineva care a experimentat aceasta "operatiune" ? :)

Multumesc!

http://elenatc.sunphoto.ro/
 

elena_tc

New Member
Re: hortensie albastra

informatii despre hortensii gasisem pe mai multe site-uri. as vrea sa stiu daca este cineva care a pus in practica aceste sfaturi
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: hortensie albastra

A mea infloreste mereu albastru si nu-i fac nimic, asa este soiul ei :)
 

elena_tc

New Member
Re: hortensie albastra

probabil are pH-ul necesar unei astefl de infloriri..te invidiez. eu am 4 hortensii si toate infloresc roz. as incerca sa schimb pH-ul cu solutie de otet dar ma tem sa nu pierd plantele
 
Sus