Hortensii cu frunze ingalbenite

Ludo

New Member
Am 6 tufe de hortensii Hot Red plantate , la 1m distanta, acum 3 ani. In primul an 2 tufe au avut frunzele ingalbenite iar celelalte un verde inchis. In al doilea an s-au mai ingalbenit usor inca 2 tufe iar in anul acesta toate sunt galbene. Si anul trecut si anul acesta au facut flori. Care sa fie cauza? Le-am pus fertilizant lichid pentru hortensii. 20180624_112927[1].jpg 20180624_112934[1].jpg 20180624_114301[1].jpg
 

cristinaf

Well-Known Member
Solul. La ses solul este predominant bazic, in timp ce la deal si munte acid. De exemplu la mine nu pot creste hortensii si nici magnolii, solul e mult prea bazic. De rododendroni nici nu mai zic. Si asta am observat la foarte multe persoane din orasul meu, hortensiile magnoliile si rododendronii se topeau vazand cu ochii, avand frunzele galbene an dupa an. Am renuntat sa ma chinui dupa mai multe experimente esuate.
 

Ludo

New Member
Multumesc de idee. Solul e din Bucuresti -nord. Sa incerc sa-l fac mai acid , cu niste var parca se poate stiti vreo procedura?
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu, din contra, varul si cenusa cresc ph-ul solului. Carenta de Ca care apare la plante e din cauza imposibilitatii absorbtiei lui in conditiile unui ph ridicat. Din ce stiu eu variantele pentru a scadea ph ar fi adaugarea turbei acide si/sau adaugarea de scoarta de la rasinoase (pin in special). Si metodele astea au efecte de scurta durata, trebuie mereu revenit cu adaosuri noi. E mult mai greu sa scazi ph-ul solului decat sa-l cresti.
 

Ludo

New Member
Multumesc, dupa ce am postat mi-am dat seama ca varul creste ph-ul. O sa incerc cu niste sulfat de cupru , de aluminiu nu gasesc. O sa pun si niste cetina de brad. Sulfatul de cupru are ph 3,5-4 in solutie de 1%.
 
Sus