Hortensie si cloroza ferica

Dixisor

Member
E sigur, sigur cloroza ferica pt ca ghiveciul a fost mai toata iarna sub ploi. De 2 saptamani i-am pus ingrasamant pt acidofile dar frunzele tot par galbejite (un pic mai bine dar nu cum ar trebui sa fie). Ce sa fac? Sa astept sa treaca 10 14 zile si sa-i aplic tratamentul pt cloroza ferica sau pot sa il aplic azi sau sa continui cu ingrasamantul chiar daca isi face efectul mai incet ? Ultima ingrasare a fost vineri.
Asa arata la inceput

Si asa arata dupa doua ingrasari
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ce ratie are ingrasamintul sau ce formulare inclusiv microelementele ca eu sesisez o lipsa de N si nu o cloroza. Fierul lasa alte urme si nu decoloreaza uniform frunza cum face N
 

Dixisor

Member
N P K
6 5 8
Mai are bor, chelati cupru cu edta, chelati zinc cu edta si mai scrie ca chelatii de Cu si Zn sunt stabili in intervalul de pH 2-6,5.
Marturisesc ca nu ma pricep la carente de elemente, nervurile sunt verzi inchis iar spatiul dintre ele foarte ingalbenit, iar astazi imi par chiar mai galbene decat ieri. Ma ananca palmele sa-i pun chelatii de fier, fac rau? Acum nu-i pot schimba pamantul pt ca are deja boboci (abia se vad deocamdata).
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pentru inceput e foarte putin N pentru asa o planta , undeva la 8-3-5 era mai bine. Incearca un foliar cu substante nutritive pentru plante cu frunze verzi

Deficientele de fier arata asa.



La tine pare a fi ceva acolo dar nu cred ca e legat de fier sau mai bine zis , nu doar de el.

Acidifierea solului e doar pentru culoarea floriloe , planta creste bine si in acid si in alcalin

Primul lucru inainte de orice actiune e o analiza a solul cu un PH metru . Daca e deja pe zona 4-5 atunci nu doar fierul lipseste pentru ca la valorile astea absorbtia e maxima

Rezultatele se pot vedea si intr-o luna asa ca uneori e mai bine sa astepti decat sa comiti o greseala

Succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stiam candva , e complicata faza , se intampla ceva nasol cu clorofila , isi schimba structura si nimic nu mai functioneaza corect , absorbtia hranii din sol poate fi blocata total.
 

Dixisor

Member
Sa-mi fie invatatura de minte ca sa nu mai las ghivecele in ploaie. Mi-ar parea tare rau sa o pierd, tot sper sa fie doar o cloroza f. pt ca o pot rezolva, in caz de alte nebunii nu o pot ajuta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Tehnic ploaia e neutra si in unele cazuri "acida" dar chiar asa asteapta un moment prielnic sa cumperi un sol de preferinta pentru Roze si inlocuieste pe cel de acum , incearca sa iei cat mai mult din vechiul balot si sa nu lasi nimic din cel precedent.

De asemenea daca gasesti radacini "defecte" inlaturele.

Dupa schimbarea solului nu fertiliza 2-3 sapt cu nicio forma si nicio formula de ingrasamant
 

Dixisor

Member
Si zici ca nu se supara bobocii? ii vad deja, sunt formati. Daca pana la sf lunii nu isi revine o sa intervin cu pamant nou.
 

Dixisor

Member
Ai dreptate, mai bine salvez planta decat sa insist pt flori, dar din pacate doar la sf lunii o pot transplanta. O sa revin cu poze cand o sa se vada modificari clare. Mersi din nou.
 
Sus