Hortensia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Stiu ca cele albe nu-si schimba culoarea. Mie imi plac roz si albe , albastre nu-mi plac. Mi-au supravietuit peste iarna cele 3 ortensii plantate anul trecut :D . Mai am in casa intr-un ghiveci o hortensie alba prinsa de mine, e verde , frumoasa, cand sa o plantez??
 

calin123

Member
ares cel mare a spus:
Succesuri!.... O fi pt albastreala...
Am si una alba...oare o pot face albastra?
nu , doar cele rosii , roz se transforma in albastru , bleu etc sau invers .
:mrgreen: Poate doar cu albastru de metil dupa ce le tai si le pui in vaza :evil:
 
daca are frunze .... probabil peste 10-15 grd.... n-are rost sa risti, noaptea la 4-5 grd s-ar putea sa fie nefericita daca-i infrunzita
 
sunt dezamagit de voi....
voi merge la florareasa din colt s-o intreb ce se baga flori sa le schimbe culoarea... si-o sa cumpar si-un spray cu sclipici sa va dau clasa! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

v.cristina

Active Member
ares cel mare a spus:
sunt dezamagit de voi....
voi merge la florareasa din colt s-o intreb ce se baga flori sa le schimbe culoarea... si-o sa cumpar si-un spray cu sclipici sa va dau clasa! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
nu uita sa le dai si cu spray sa miroasa frumos ... :wink:
 

albela

Active Member
Ieri am despachetat hortensia din gradina. Are multi muguri la partea inferioara, dar mugurii de pe varful crengilor sunt uscati. Frunzele care au fost puse in jurul ei s-au tasat si partea superioara a crengilor cred ca a fost afectata. Nu cred ca voi avea flori de la ea anul asta :(
 

albela

Active Member
Nu am experienta in domeniu ca e prima iarna cu hortensie in gradina, dar am citit ca mugurii de flori se formeaza din toamna anterioara si trebuie protejati de frig. Poate depinde si de varietate.
 
Ma rog eu am doar Macrofila...

Ideea e ca mugurii sunt asa fini incat nu pot fi pusi in contact cu panza... ei propun o structura de rezistenta si pe de asupra carpa...

personal de 5 ani pun doar pamant si n-am avut probleme....
 

albela

Active Member
Si a mea e tot macrophyla. Oricum e clar ca mugurii florali nu au rezistat. Voi vedea la vara :( .
 

ghia_don

Active Member
Eu n-am protejat-o cu nimic, si vad ca a trecut cu bine de iarna asta...nici macar n-am musuroit-o. Are o multime de muguri :) ..
Albela, daca are muguri si la baza inseamna ca e bine,va inflori...si oricum virful crengilor trebuie taiate.
 

albela

Active Member
Trebuie sa mut hortensia din gradina intr-un loc umbrit. Din greseala anul trecut am plantat-o la soare. In locul ei vreau sa pun noul calycanthus. Credeti ca pot face manevra asta acum? Mutarea se va face cu un balot mare de pamant in jur in asa fel incat sa ii deranjez cat mai putin radacinile.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus