Hortensia II

Paniculata are inflorescente lunguiete, Annabelle are inflorescente rotunde si mari. Cred ca asta e cea mai mare diferenta intre cele doua, modul de taiere fiind cam la fel la ambele.
 
Doua din hortensiile mele au fainare. Am cumparat (prin cineva) de la o fitosanitara Topas 100 Ec, care se dizolva in apa si se stropesc frunzele. Persoana care mi-a cumparat fiola nu a intrebat de cate ori trebuie sa le stropesc si la ce intervale. Aveti idee cum ar trebui sa fac?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tratamente de prevenire 1 x 2 sapt , tratament de interventie 1 x sapt , tratament curativ 1x 4 zile
 

elianna

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Ma pregateam sa dau acelasi raspuns :D
Paniculatele la mine au toate flori conice
la Annabelle e globulara
Multumesc pentru ajutor, desi cam cu intarziere :oops:
Eu ma gandeam ca diferentierea se face in functie de inaltime si nu dupa forma florilor :?
 
Nu stiu daca e soarele de vina, le-am cumparat cam cu o luna in urma din Baumax, iar acolo stateau la umbra ... o fi lipsa de fier?
La inceput arata asa :
 

Roxana Peled

Active Member
Eu tot zic ca n-are nimic.
Si ale mele arata la fel si sunt abea transplantate in pamant proaspat de buna calitate. Ma indoiesc ca le-ar putea lipsi ceva.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
NU, sunt mai tolerante la sol decat macrophylla. Sigur, nu le place cel cu pH peste 7 dar cel sub limita asta e ok pentru ele
 

miki70

Active Member
Multumesc pt raspuns, am niste turba acida si voiam sa stiu dc le pun la mustati pt ca oricum vreau sa le mut.
 
Salut.
Roxana, cum tunzi paniculatele? Am citit ca se tund primavara, pana la sol, asa e?
Aveti idee cum se inmulteste Annabelle?
Hortensiile mele au rezistat bine peste iarna, macrophilele au varfurile putin inghetate, dar scot frunzulite deja.
 

Roxana Peled

Active Member
Daca pe mine ma intrebi, eu tocmai le-am tuns on-line :rofl:
(nu sunt acasa asa ca am pus-o pe mama sa-mi arate pe skype plantele si pe o amica sa le taie). Le-am lasat doua perechi de muguri sau cel putin asa sper :) . Cred ca poti sa le lasi si doar o pereche dar in cazul meu, nefiind eu cea care manipula foarfeca mi-a fost frica sa dau astfel de indicatii.

Annabelle sunt sigura ca se inmulteste foarte usor prin butasi pentru ca e foarte similara cu paniculata. Anul trecut cand mi-am tuns paniculata in primavara mi-a fost mila de betze asa ca le-am taiat in bucati si le-am infipt in pamant. Majoritatea au facut radacini.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
andreea laura a spus:
Roxana, cum tunzi paniculatele? Am citit ca se tund primavara, pana la sol, asa e?
Aveti idee cum se inmulteste Annabelle?
:eek: E prima data cand aud asa ceva! Se tund doar daca vrei sa le dai tu o forma, nu e necesara tunderea!

Se inmulteste usor prin butasi verzi pusi prin mai, din cei fara inflorescenta

Roxana Peled de ce drac le-ai taiat asa scurte? :?
 
Multumesc mult de raspuns. Am vazut niste tutoriale pe youtube cu taiatul hortensiilor paniculata si annabelle, si cica se tund aproape "zero" ca sa se dezvolte ca si tufa si sa aiba o crestere a florilor mai mare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Acum am citit pe un site despre hortensii pe care eu il consider de incredere (www.hydrangeashydrangeas.com ) si am gasit ceva despre taieri. Da, se pare ca, datorita faptului ca infloresc pe lastarii noi unii le taie scurt ca sa nu aiba peste iarna in fata ochillor betele goale care poate le deranjeaza panorama :D Dar vad ca nu e chiar recomandata taierea asta drastica

"Method II is USED FOR: H. arborescens (Annabelle types) and H. paniculata (PeeGee types) hydrangeas. These types of hydrangeas bloom on new wood (new stems). It is a joy to grow these type hydrangeas because they are determined to bloom every single year, no matter how they are treated. The only time they cannot be pruned is in the spring ('Annabelle') or in the summer (PG) when they are preparing to bloom.

Many people grow hedges of Annabelle and cut them within a few inches of the ground each fall so they will not be an eyesore during the winter. They will still bloom beautifully in the spring/summer, however this drastic pruning may not allow stems to increase in size, and they may need staking to hold up the large heads"

"If your hydrangeas tend to flatten in the rain, it may help to prune Annabelle to about 18"-24" tall rather than cutting it to the ground every year. This will allow the stems to thicken a little each year, becoming stouter and better able to support the other branches and blooms. In addition, the heads will be more plentiful but slightly smaller (not so small that you will be disappointed). The slightly smaller heads will be less likely to droop.

If you live in a more northern area, you may not be able to use this tip. The Annabelle stems may not survive the winter, and thus they will be new from the ground each year"
 
Sus