Hortensia II

Ankootz

New Member
miki70 a spus:
Ankootz a spus:
Bine v-am gasit!
Bucurie nu neaparat pt mine, cat pt o persoana draga mie. :D
Bine ai venit pe forum :rose:

In toamna doresc sa umblu la tufa de hortensii ( sa o raresc), daca nu te grabesti iti voi trimite atunci. Acum e riscant sa umblu la ea. Se mai poate prinde prin butas cu pet in cap .
Buna,

Ai umblat la tufa de hortensii? :visator:
 

pesi

Member
Buna fetelor :rose:
Am si eu o hortensie care , pentru ca stau la bloc si nu am gradina, o tin la birou, dupa doi ani de stat doar verde au aparut in sfarsit bobocii,, sunt foarte mici, cat boabe de mustar, dar eu sper sa se dezvolte in continuare
O sa pun si o poza zilele astea, dar acum sunt inca mici
Cred ca nu e prea des cand o hortensie ar putea inflori in birou, deci sunt very happy :visator: dar as vrea sa ii mearga bine in continuare :rugaciune:
Ce trebuie sa ii fac acum? sa o ud mai des? Ingrasamant ii pun cam o data pe saptamana, sa continui asa ?Mersi de idei :rose:
 

Roxana Peled

Active Member
Hortensie cu bobocii cat boabele de mustar? :? Bobul de mustar are 1-2 mm...
In plus mugurele de floare la hortensie se deosebeste foarte putin de cel de frunza, e doar putin mai grasutz ... poate ca nu vorbesti totusi de o hortensie?
Asteptam poze.
 

pesi

Member
Am reusit si de aici , asa arata, eu cred ca sunt bobocei de viitoare floare doar ca sunt mici, mici

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
pesi a spus:
sa o ud mai des? Ingrasamant ii pun cam o data pe saptamana, sa continui asa ?Mersi de idei :rose:

vai de mine...asa de des??? :eek:

Apa ii place mult dar depinde de temperatura la care o tii,marimea ghiveciului,compozitia pamintului.

Ce fel de hortensie e???

Da sunt boboci de floare.Asa arata.
 

pesi

Member
Multumesc mult :rose: Pentru udare o ud de doua ori pe saptamana in orice anotimp pentru ca in birou e temperatura constanta , iar ingrasamant i-am pus cropmax cam o data pe saptamana sau o data la doua saptamani destul de diluat - un capacel micut la 5 litri de apa, pamantul este obisnuit nu turba sau altceva
Si acum astept sa creasca, cred ca va fi roz, dar si asa ma voi bucura de ea :D
 

pesi

Member
Da, fiind de gradina, ma gandesc ca e rar cazul cand infloreste in interior si atunci sunt de zece ori mai bucuroasa :)
 

geodezia

Well-Known Member
Buna va gasii cu hortensiile ..primi si io de la Gabriela 61 un bat din asta ca cica sa imi fie rusine ca nu am asa ceva .. o pusei linga tufa de bujori mai la umbra soare doar 2-3 ore pe zi ..este intre patul si bucataria de vara umbra de la un par si un mar . deci sa inteleg ca la coardele alea cit via nu am voie sa bag foarfeca in ele decit daca se usuca ele ca la vie ..inseamna ca iti arata ea ce sa tai
hai mai povestiti sa stiu si eu mai multe ca de ex matusa avea dar saraca planta batea soarele fara mila de la 12 in sus si seara se trezea cu ea fleasca cu frunzele pleostite de sa isi dea duhu
eu de asta nici nu prea am vrut-o la mine ca are creci mari si nu prea e frumoasa ocupa spatiu mult
in afara de asta florile mari cit farfuria globulare fara o culoare definita ceva roz cu verde mai mult verde decit roz si fac multa mizerie ..sper ca florile sa nu fie otravitoare cum sunt frunzele de piersic ca mai am orice flroicele in zona
cica pentru definirea culori sa pun un pic de otet diluat in apa sau o sticla de cerneala rosie la radacina
acu eu vazui cind o pusei ca are un mugur mare dat chiar la radacia in afara de mugurii de pe joarde
nu prea sunt incintata eu de donatie da era sa mi-o iau in freza pe motivul asta ..asa ca o pusei cu mare pompa in gradina
sper ca e pusa bine
e din aia roz cu flori globulare
 

Roxana Peled

Active Member
Din cate stiu eu poti taia hortensia imediat dupa inflorire, inainte de a apuca sa-si formeze urmatorii boboci florali, cat despre culoare treaba cu otetul ar putea sa mearga dar aia cu cerneala mi se pare o oroare :aoleu:
Eu sincera sa fiu nu as pune o hortensie la soare ... deloc :) . Cel putin macrophila nu cred ca are nevoie de vreun pic de soare. Fratele meu are cateva in spatele casei unde nu cred ca patrunde vreo raza de soare vreodata si sunt foarte frumoase si inflorite. Daca vezi poze cu macrophile pe la soare poti fi sigura ca sunt facute in Anglia sau alte tari din astea reci si umede unde soarele nu este atat de arzator si ploua 90% din an.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De unde scosesi Geodezio ca face mizerie?
Florile le poti folosi si ca ornament ,uscate deci....mizerie ioc.
E o planta eleganta,domneasca,cu un port minunat daca stii sa o pui in valoare si nu o consideri ca planta bifata la inventar.
Frunzele sunt frumoase daca intretii planta.


Pune conita pamint de acidofile iar daca vrei neaparat pune in jur brad.Pune chiar crengute daca ti-e lene sa le scoti acele si sa le imprastii.
:x lasa timpeniile cu otet,cerneala si alte prostii........

Si nu inteleg de loc chestia asta :pe asta nu o am si imi trebuie .E neaparat necesar sa le ai pe toate?Stii sa le asezi in asa fel incit sa ai gradina si nu o inghesuiala de plante???
Offfff..... :bolnav: :bolnav:
 

geodezia

Well-Known Member
Na ca nu o vroiam ca am vazut la matusa ca se face mare mare si trebuie sa ai spatiu eu spatiu nu am ca am umplut cit am cu rose ..da d-na Gabi mi-a virit-o pe git na sa ai si tu ca stie femeia ce si cum am pe batatura vizitindu-ne putin putin ... acu ce sa fac daca m-a cadonat de 8 marte cind nu putem sa zic nimik a trebuit sa o pui in pamint si acu trebe sa ma interesuiet ce si cum asa ca eu va multam de sfaturi ..am de unde lua ace de brad cu sacu e ok
florile alea picate tot la matusa le-am vazut din ce varii motive picau nu stiu si se tinea mereu cu matura si forasu dupa ele .. asa ca ma umplea de draci sa stiu ca treuie sa ma tin dupa ea cu facutu curateniei
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ok.Sapa in jurul ei,afineaza pamintul si pune ace de brad cit mai multe.
O sa iti placa in cele din urma,ai sa vezi.Si bineinteles ai grija sa o uzi ca ii place sa se balaceasca. :)
 
Sus