Hortensia II

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, mi se pare ciudat ca macrophylla ta sa fi crescut haotic, de obicei ele cresc chiar foarte ordi=onat, asta-i doar o scuza de-a ta ca ti-era dor de foarfeca :rofl:

Miki, nu cred ca taiatul are treaba cu florile :? Au inghetat dinlastari? Ca a mea face mereu 1-2 flori, ca in fiecare iarna ingheata si, facand flori pe ramuri vechi e calr ca nu are de unde :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
si a mea a avut cojoaca, mai era si umpluta cu paie si tot a inghetat :evil:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Gabiuta, mi se pare ciudat ca macrophylla ta sa fi crescut haotic, de obicei ele cresc chiar foarte ordi=onat, asta-i doar o scuza de-a ta ca ti-era dor de foarfeca :rofl:
Iar m-ai prins :oops: :tavalit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: De ce nu-ti faci freza ta cand te apuca dorul de foarfeca? :evil: Lasa in pace bietele plante :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am intirziat cu raspunsul ca m-am tot cautat sa vad daca gasesc ceva de tuns la mine :tavalit:
Tot la plante ramin :nu-i nimic:
Hai ca nu am tuns prea mult.Abia a zis si ea sarmina ca am eliberat-o de surplus :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cum n-ai gasit de tuns la tine? Adica ai chelit? Peste tot? :tavalit: Scuze, dar nu m-am putut abtine :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:tavalit: :tavalit: :tavalit: am vrut sa rectific initial si eu postarea dar am lasat-o asa special :rofl: :rofl: :rofl:
In nebunia de acum daca nu zimbim -ridem de toate prostiile zau ca am lua-o razna urit :mrgreen:
Noroc ca ai cu cine te prosti :petrecere:
 

Roxana Peled

Active Member
Am cumparat azi din Hornbach Sudului o paniculata limelight, o frumusete! Sunt maricele, peste 1 m, inflorite (floare verde :| dar sotul a zis ca-i place), 80 lei. Ceea ce e surprinzator este ca mai au unele la jumatate ca si dimensiune dar cu acelasi pret :nu stiu:
Incerc sa revin cu poze.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo, sa-ti traiasca! Paniculata nu ingheata peste iarna ceea ce e super. Sa o plantezi intr-o zona umbroasa a gradinii :D
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc frumos, arata foarte bine ca tufa, sper sa-i placa la mine in gradina.
Ma uit pe net si astia zic toti ca spre deosebire de cealalta hydrangea, paniculatei cica i-ar placea soarele. Se recomanda soare sau cel putin semiumbra ca sa infloreasca frumos. Adevarul e ca daca te uiti la frunze arata ca o planta adaptata la soare, nu e deloc asemanatoare hortensiei clasice. Frunzele arata oarecum ca la nap sau ca la kiwi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
depinde ce soare :mrgreen: Eu acum o luna am pus mana pe harlet si am mutat o paniculata care murea cu zile din cauza soarelui arzator. Da, intr-adevar, au nevoie de soare mai mult decat macrophylla ca sa infloreasca frumos dar din ce am vazut la mine prefera soarele de dimineata, cel arzator de dupa-amiaza nu prea ii convine...Daca ai un loc unde sa aiba soare pana la 12-13 la amiaza va fi fericita ;-) Si da-i apa suficienta
 

Roxana Peled

Active Member
Of, tare greu e cu gradina mica, depinzi total de pozitionarea casei.
La mine in curte am asa: loc umbrit sub nucul vecinului - mic si deja rezervat mai multor plante decat vor reusi sa intre vreodata, loc semiumbrit cu soare doar intre 17-19 si locuri insorite in special pe la amiaza. Minunatii din astea de locuri insorite dimineata nu prea am si toate plantele infloricioase par sa le prefere :) .
O sa mai studiez totusi pozitionarea soarelui pe parcursul zilei si o sa incerc sa-i gasesc un loc cum spui tu.

Mai am si o macrophylla cu care ma chinui de un an. Cand am cumparat-o era o splendoare, o tufa mare, mare si plina de flori uriase albe, o minunatie! Ma grabeam sa ajung undeva in ziua respectiva. Am adus-o acasa si nu am scos-o afara de frica soarelui desi era o zi ploioasa. Am lasat-o in casa in dreptul ferestrei. Am plecat si pana m-am intors bine inteles ca soarele a iesit si a reusit sa ajunga la ea si prin fereastra. Am gasit-o pleostita si cu toate udarile si ingrijirile mele nu si-a mai revenit niciodata complet. Cand am mutat-o din ghiveci am constatat ca fusese crecuta in nisip :? . Nu avea un strop de pamant in ghiveciul ei original. Doar nisip :| In iarna betele pe care reusisem eu sa le salvez au inghetat complet. Am crezut ca e moarta. In primavara cand ma pregateam sa o scot am vazut insa niste mugurasi pe resturile de bete la nivelul pamantului asa ca am lasat-o in pace. Mugurasii aceia sunt acum lastari frumosi si sanatosi dar nu au mai mult de 15-20 cm. Practic a luat-o de la 0. Ma intreb cati ani o sa-mi mai ia pana o sa vad planta asta inflorita dinnou.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai dreptate, chiar toate florile prefera soarele de dimineata :roll: Mai ales cu noile veri toride care ne bantuie chiar si plantele iubitoare de soare sufera rau...pana acum le cautam locuri insorite, acum fac planuri ce arbori si pomi sa plantez in toamna asta ca sa am mai multa umbra.

Macrophylele nu prea rezista in clima noastra, doar in putine zone trec iarna cu lastarii intacti si, pentru ca infloresc pe lemn vechi, nu prea vedem flori la ele...eu am una pe care am protejat-o si asta iarna si tot a inghetat pana jos, se pare ca a scapat un mugure florifer, totusi, pentru ca mi-a facut o floare vara asta :mrgreen: Tot ma pregatesc sa o dau afara si tot renunt la idee :roll:
Eu o sa merg la primavara la 'procurat ' de butasi de macrophyle care sunt prin Cluj, pe la blocuri, sa incerc cu acelea, ca poate sunt soiuri mai putin ameliorate si mai rezistente la frig, in Cluj rezista bine. Astea pe care le cumparam la magazinele de profil nu au sanse :(
De aceea sunt mai bune paniculatele, pentru ca sunt si mai rezistente la ger si, in plus, infloresc pe lastarii din anul in curs, asa ca si daca ingheata putin nu pierzi florile ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Asa este, ai dreptate dar au si macrophylele farmecul lor aparte. Sunt altfel.
Cred ca totusi la tine, la Cluj este mai frig ca in Bucuresti. Este interesant insa ceea ce spui. S-ar putea ca hortensiile cumparate de noi la ghiveci sa nu fie la fel de rezistente la frig, sa nu fie identice cu cele pe care le avea bunica in gradina. Eu am avut una micuta obtinuta de mine din butas, a prins destul de usor si a facut ditamai manunchiul de radacini - le-am vazut cand am aruncat-o in primavara :( Din pacate insa am avut o toamna ciudata anul trecut si o iarna grea. I-au cazut toate frunzele in toamna , apoi a venit dinnou caldura si a inmugurit. La noi au fost preponderent 4-7 si la un moment dat chiar 12 grade pana in ianuarie in 2011. Apoi a venit gerul ... napraznic :) -20. S-a dus saraca cu tot cu mugurasii ei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu inteleg cum de la voi ingheata.Poate in zona Cluj :? ......daaaaar fata de Bucuresti la mine sunt cel putin 2-3 grade mai putin pe timp de iarna.Temperaturile scazute nu mi-au afectat niciodata hortensiile oricare au fost ele.Am avut puse in toamna mici,pui de citiva cm si acum sunt ditamai tufele care au si facut flori.Nu este vorba doar de o singura planta ci de trei.Iar cea batrina este bine merci de ani de zile.Pozitia?Sunt intr-o semiumbra.Nu au inghetat,nu le-au afectat diferentele de temperatura ...doar vroiam din cind in cind sa le ud asta iarna cind pamintul era sec de apa si cam sufereau...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, la mine ingheata toate iarna. Pana la rasul pamantului. Tufe mari, crescute peste vara, se topesc pur si simpu. E drept ca eu am doar macrophyla
Gradina ta e mai ferita, intre casele din stanga si dreapta :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Mada ,se poate gardurile alea ca de puscarie :x :x :x sa tina un fel de pavaza contra vinturilor,gerurilor,fluctuatiilor de orice fel..La tine e cimp...Ce mari diferente.... :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da Gabiuto, ingheata la mine...in Cluj sunt pe la blocuri macrophylle care nu ingheata, dar acolo e alt microclimat, la mine, cand e frig, sunt cu 2-3 grade mai putin decat in oras, in plus locuiesc pe malul unui lac asa ca sunt niste curenti reci.
 
Sus