Hortensia II

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din cit vad eu ii lipseste apa.Hortensia este fooooooooarte mare iubitoare de apa mai ales daca sta si in soare sau daca are soare citeva ore pe zi.In jurul ei pamintul este crapat ceea ce nu ar trebui sa se intimple.Pamintul trebuie sa fie permanent umed.Sapa in jurul ei,afineaza pamintul ,fa-i un fel de copaie-farfurie toarna 10 l de apa si o sa vezi cum va fi atunci.
 

crinutza

Member
Multumesc Gabiuta,astazi ma ocup ,dar nici nu m-as fi gandit la apa dupa ploile din ultimul timp, pentru ca asa au fost frunzele si in perioada ploioasa.Pamantul e intr-adevar foarte tare acolo,gradinita am infiintat-o anul trecut si in toamna nu prea am avut cu ce imbogati un pic terenul iar dupa 1-2 zile de la udare abia mai sparg crusta aceea.Despre culoare imi poti spune ceva??? Stiu ca la unele se schimba in functie de sol,la aceasta (este alba) ii pot face ceva sa-si schimbe culoarea?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce hortensie e, macrophylla? doar acestea au variatii de culoare, si NU cele albe, acelea nu schimba culoarea :D
 

crinutza

Member
Pai nu stiu,de asta intreb, am primit-o de la cineva,nu e cumparata ,mi-a dat o tufa de la dansul din gradina.
 

miki70

Active Member
Dupa frunza pare a fi o paniculata, macrophylele la seceta se blegesc nu apar arsuri pe frunza.
Am 2 macrophyle si dc nu le ud la 2 zile se blegesc :( , le port grija mereu cand plec de acasa.
 

crinutza

Member
Multumesc Gabiuta, ma multumesc si cu ea alba,tot frumoasa este...si cu taiatul ma lamuteste cineva , anul trecut in toamna n-am taiat-o deloc , asa citisem eu pe undeva ca nu mai infloreste daca tai varfurile.
Cornelia este superba floarea .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa, Cornelia, intr-adevar! Si cea a Gabiutei, paniculata, e foarte frumoasa...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Crinutza paniculatele se pot taia fara probleme.Daca vrei tufa deasa chiar o poti taia de la rasul solului (mi-ar fi chiar mila :) culmea ! ) si infloresc frumos pe noile ramuri aparute primavara.Eu in ultimii doi ani am tuns-o ca sa dau lastari dar anul asta am lasat-o asa.
Macrophylele insa nu.
Daca ai rabdare sa citesti dai cu o traducere gugaloasa :) si vezi aici cite ceva despre ele(nu numai de paniculata ):
http://www.hydrangeashydrangeas.com/paniculata.html
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am prins si eu la "salvari de market " doua la pret ok , acum au lastarit frumos, dar......

unde la pun , trec iarna de la noi cu bine ?

as avea o pozitie cu soare doar 1-2 ore la pranz , una cu soare doar 1-2 ore la 3-4 dupaamiaza si o locatie doar cu umbra si soare undeva pe la 19-20 cel mult

mersi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai de ce sa nu treaca? :eek:
O sa descarc niste poze sa le vezi pe ale mele.Cum eu am destul de multa umbra....am tot cumparat :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Umbra si chiar putin soare nu se supara.La mine toate au pe rind citeva ore de soare si sunt ok.Se tuflesc putin (chiar daca au apa suficienta) de la razele lui cind e prea cald dar spre seara isi revin .


de aici inca citeva poze sunt hortensiile mele ,7 la numar ....Una este tocata de catelus +nepot + minge "Limelightul" si o PeeGee sunt cumparate recent.
Sunt puse in pamint de acidofile din care mai adaug in fiecare primavara in jurul lor si prin mai pun niste ingrasamint(cind am si nu uit :p ).
Sa-ti traiasca plantutele Dane!
 

crinutza

Member
Multumesc Gabiuta,trec la studiu,e bine ca acum stiu de care este, parca si-a mai revenit de cand o ud zilnic,multumesc de sfaturi :hug:
 
Sus