Hortensia II

miki70

Active Member
Eu nu am mai vazut hortensii carora sa le pice florile, stiu ca se usuca pe ele si tb sa le tai cu foarfeca cand sunt uscate.
Geo o fi vreo paniculata a ta.
 

miki70

Active Member
geodezia a spus:
nu ca nu am avut eu matusa peste gard are si sunt asa urite ca eu de aia nu am vrut ...
Eu nu am vazut hortensii urate, dc nu o vrei ia arunca tu cu ea la Craiova ca si-o doreste tare mult Adrianam ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Mikisor, si la paniculata tot pe tulpina se usuca floarea ca am taiat-o eu acum doua saptamani si florile tot acolo erau ...
 

miki70

Active Member
Vecinii mei au paniculate albe f mari, acum au taiat florile. Ma gandeam ca poate alte paniculate se scutura ca altfel nu-mi explic. Nici de sete nu se scutura ca sa zici ca asta e explicatia.
Geo, sigur sunt hortensii? :)
 

geodezia

Well-Known Member
:tavalit: :tavalit: vrei sa imi ia Gabriela gitu la urmatoarea vizita .... o las acolo ca nu cere mincare ..la mine nu stii zicala daca vrea sa traiasca traieste ... si fara bibileli .. daca se inmulteste cu cea mai mare placere donez puisor la Ady ca la matusa io nu cer ca pe urma ma stie tot satu
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Geo pui fetele sa scrie istorioare geaba :) .
Cred ca tu ai vazut flori imprastiate de alta planta si vrei sa ne convingi ca sunt de la hortensie :tavalit:
Nu va mai framintati ca hortensia tine la florile ei ...cu dintii :giggle:
 

geodezia

Well-Known Member
:tavalit: :tavalit: ce mai facut sa rid cu tinutu dintilor .. anu asta ma mai uit odata la hortensia matusii da saraca hortensie tot in soare a ramas i-am zis uite am citit asa si asa pe forum trebuie umbra mut-o soro ca imi e mila de ea ditamai tufanu pleosc cu frunzele si florile pe jos .. si tot acolo o lasa ca cica o va acoperi cu o patura cind bate soarele
sa faca ce vrea nu stiu cum rezista floarea aia
acum cind ploua in exces este cu radacinile numai in apa o are undeva la streasina casii cu vedere spre apus asa ca bate soarele de la amiaza pina seara nonstop in floare .. parca sa ma enerveze pe mine cind o vad pleoscaita ..
 

elipopa

Active Member
fetelor, am cumpart doua hortensii de la Lidl, nu le merge bine in interior, florile se ofilesc si acum incep si frunzele, ce sa le fac, sa le scot afara? Am nevoie urgenta de un sfat, nu vreau sa le pierd ca sunt tare frumoase si bogate!!
 

laural

Well-Known Member
Eu nu am experienta placuta cu Hortensiile( desii imi plac la nebunie ) cuparate la ghivece mici si gata inflorite. Am incercat de cel putin 4 ori pana acum.....daca le tineam in casa mureau garantat....le-am scos afara si le-am plantat dar de 2 ani au crescut foarte putin si nu au mai inflorit niciodata :cry:
 

Roxana Peled

Active Member
Afara au clar mai multe sanse.
Eu am avut o hortensie mica la ghiveci care mi-a reinflorit fara probleme insa cu crescutul are dreptate Laura, nu prea mi-a crescut. In final mi-au dovedit-o pisicile vecinilor care de cate ori coborau de pe gard se aruncau pe ea. :x
Am pus eu niste tzepuse dar nu le-am convins intru-totul si in final am pierdut-o.
Eu le-as muta intr-un ghiveci mai mare si le-as scoate afara la umbra. Nu mai e asa de frig iar ploaia o sa le faca bine cu siguranta. Doar sa nu ai sub 0 grade.
 

elipopa

Active Member
multumesc frumos,le-am scos deocamdata pe pervaz la bucatarie unde sunt mai ferite, nu cred ca o sa mai fie temperaturi sub 0 grade, maine merg sa cumpar doua ghivece mai mari.
 

laural

Well-Known Member
Nu in ghiveci, le-am pus direct in pamant.....dar faptul ca nu infloresc sigur are legatura cu ph-ul solului. Acum ca tot vorbim de ele imi propun sa studiez si sa vad cee de facut....
 

carla

Active Member
Nu cred ca are legatura cu ph-ul solului, ar fi trebuit sa infloreasca, dar pe culoarea roz daca nu ai sol acid
Problema cu neinfloritul e ca in zona Brasovului, hortensiile macrophylla din comert ingheata iarna si le ingheata si mugurii florali, drept care trebuie protejate sau scoase din pamant peste iarna si duse in beci. Exista si un soi mai rezistent, sigur l-ai vazut prin gradinile din oras, care rezista peste iarna si infloreste. Dupa ce am dat gres cu vreo cinci hortensii luate din comert am luat cativa butasi din gradina de la blocul soacra-mii si cu ele n-am probleme, sunt mai rezistente.
Si m-am reprofilat pe paniculate, cu astea nu ai treaba daca ingheata iarna ;-)
 

laural

Well-Known Member
Sigur ai dreptate Carla, s-ar putea sa fie prea frig....soacra mea are o hortensie care la Codlea a inflorit fara probleme( era chiar langa casa ), iar de cand a fost mutata de Bran( acum 3 ani ) nu a mai facut flori deloc :( .
 

elianna

Well-Known Member
Eu am 3 hortensii macrophylla plantate in gradina dupa ce au trecut primele flori si toate mi-au inflorit anul urmator. Una care este in al treilea an a suportat gerurile din iarna trecuta fara probleme si au fost -30. A fost doar musuroita dar neacoperita.
 

laural

Well-Known Member
Pai atunci de ce nu infloresc ? :nu stiu: Una e plantata cat de cat la umbra, iar alta beneficiaza de mai mult soare ...
 

elianna

Well-Known Member
Nu stiu prea multe despre hortensii dar din ce am citit aici pe forum, la macrophyla florile trebuie taiate cu codita foarte scurta iar ramurile/tulpinile nu se taie dupa luna august pentru ca mugurii florali se formeaza din anul anterior. Poate fi asta problema :? Oricum la soare nu le place.
Acum ma pregatesc sa mai plantez una careia nora mea i-a jumulit florile - avea nevoie pentru un aranjament. Sunt foarte curioasa daca mai infloreste anul asta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da, e asa cum zice Eli , mugurii se formeaza de anul asta si nu la anul deci tunderile se fac doar imediat dupa inflorire si atat :D
 
Sus