Hortensia II

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ankootz...de unde esti?Ai gradina?Ai plante?Am vazut ca esti membra a forumului de multisor...ai citit si nu ai scris cred.Din primul mesaj parca nu e prea frumos sa si ceri ,nu? :roll: .Chiar daca e cu bani :)
Ia zii ceva despre tine si apoi stam de vorba.De una-de alta,de hortensii.... :D
 

Ankootz

New Member
Gabiuta a spus:
Ankootz...de unde esti?Ai gradina?Ai plante?Am vazut ca esti membra a forumului de multisor...ai citit si nu ai scris cred.Din primul mesaj parca nu e prea frumos sa si ceri ,nu? :roll: .Chiar daca e cu bani :)
Ia zii ceva despre tine si apoi stam de vorba.De una-de alta,de hortensii.... :D
Nu mi se pare un bun venit prea prietenos, mai ales ca nu am cerut pomana........
Si ca sa raspund punctual: Bucuresti, nu am gradina, am plante in ghiveci.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ei.....nu o lua asa :( ....nu aveam cum sa iti spun bun venit daca nici tu nu ne-ai salutat cind ai intrat in casa noastra :rose: .
Dar....fiindca ai raspuns si inca punctual tot e bine ca stim cite ceva despre tine.
Asadar,poate vede cineva anuntul tau si o sa caute sa iti faca o bucurie :D
 

miki70

Active Member
Ankootz a spus:
Bine v-am gasit!
Bucurie nu neaparat pt mine, cat pt o persoana draga mie. :D
Bine ai venit pe forum :rose:

In toamna doresc sa umblu la tufa de hortensii ( sa o raresc), daca nu te grabesti iti voi trimite atunci. Acum e riscant sa umblu la ea. Se mai poate prinde prin butas cu pet in cap .
 

Ankootz

New Member
miki70 a spus:
Ankootz a spus:
Bine v-am gasit!
Bucurie nu neaparat pt mine, cat pt o persoana draga mie. :D
Bine ai venit pe forum :rose:

In toamna doresc sa umblu la tufa de hortensii ( sa o raresc), daca nu te grabesti iti voi trimite atunci. Acum e riscant sa umblu la ea. Se mai poate prinde prin butas cu pet in cap .
Multumesc :D . Nu ma grabesc, stiu ca e importanta perioada de plantare ca sa creasca o planta sanatoasa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mica si extrem de harnica aceasta hortensie rosie:

Sper sa isi pastreze bunul obicei si sa infloreasca la fel de rosu si la anul si peste cinci ani....
:D
 

ghia_don

Active Member
Minunata!
Am si eu una mare si deasa, dar si anul trecut si anul asta a facut doar o floare-doua. Cred ca din cauza ca n-am tuns-o deloc. Ar trebui sa-i tai virfurile acum sa vad flori macar la anul, sau e prea tirziu?
 

fixpix

Active Member
Daca am citit bine, si retinut la fel de bine, prin august se tunde. Dupa inflorire. Mai tarziu, e prea tarziu ca cica ea isi formeaza deja o parere unde o sa infloreasca la anu.
Un fel de imbobocire precoce :rofl:
 

fixpix

Active Member
Prune these hydrangeas only in the summer BEFORE August (to be safe). Some experts believe these hydrangeas may be pruned even into August, but this might be risky. The hydrangeas may already have set their bloom buds for the next year.

Deci... cica chiar inainte de August. Adica ACUMA!


Daca stii engleza!

http://www.hydrangeashydrangeas.com/pruning.html

Ale mele sunt mititele, asa ca inca nu le-am tuns.
 

miki70

Active Member
Macrophylele mele au flori inca, ce fac? Pot tunde doar lastarii care nu au facut flori?
 

fixpix

Active Member
Mda, nici io nu pricep.... probabil au crescut uriase!
Io la ale mele nici sa vreau, n-as gasi de unde sa tai :fluierat:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Aveti boala foarfecii? :?
Offfff........cit m-am ascuns si tot m-ai descoperit :tavalit: .Sigur ca am aceasta boala :giggle:
Cea pe care am taiat-o era cea mai batrina si crescuse haotic.Ii aduc la acelasi nivel toate ramurile :) sa fie......globulara :p
 

miki70

Active Member
A mea e mare dar are doar 4-5 flori , sper ca dc o tund va face mai multe flori la anul.
 
Sus