Hortensia II

laural

Well-Known Member
Hortensia a fost prima floare de care m-am indragostit, chiar inaintea muscatelor, dar ca si tine Adriana , deocamdata nu am unde sa le plantez. Astept sa cresca copacii...am ceva de asteptat.
 

belisima

Well-Known Member
eu am bolta, dar...nu stiu de ce nu le merge deloc la mine,am pierdut o gramada, acum sunt chitita sa imi iau una albastra si sa o tin in ghiveci, imi plac atat de mult:(
 

oanaiulia

Member
Sunt foarte fericita !! Azi am constatat ca butasii puși in pahare de plastic si cu pet in cap, au făcut rădăcini ( de bre o 3-4 saptamâni i am pus) . Adică asa cred.... Pentru ca puțin deasupra pamântului, se vad pe tulpina ca niște rădăcini albe..... Oare cat mai trebuie sa le las in pahare ca sa le pot planta in siguranță?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ohohooooo...rabdare multa.Pana nu se vad bine conturate radacinile nici sa nu te gandesti.
Bravo.Se pare ca tiparele perioadei acestor inradacinari s-au spart :)
 

belisima

Well-Known Member
:(de fapt, nu stiu,am cumparat un sac la reducere si dupa aceea am vazutca e turba alba, vreau sa pun in groapa la plantarea hortensiei
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai lor le trebuie pamant de acidofile.Eu habar nu am ce compozitie are acea turba si nici cum arata.Mi s-a povestit si mie despre ea ca e buna la rasaduri.Cumpara un sac din ala de pamant de acidofile chiar daca e mai scump,nu te zgarci caci vei avea plante superbe si sanatoase.Garanteaza mandea :D
 

oanaiulia

Member
:clap:Sunt si mai fericita!! Si butasii puși la înrădăcinat Acu o luna , sub brazi, cu pet in cap, s au prins, TOATE!! Din 21 butasi, s au prins 20! Cel pe care l am pus la prins direct in apa nu s a prins... Dar in pământ am avut succes 100% ! :violete:
Oare pot sa le iau peturile, sau le mai las acoperite?
 

adrianam

Well-Known Member
De unde ti-ai dat seama ca s-au prins?
Ce fel de butasi ai pus, verzi sau lemnificati, de anul trecut?
 

oanaiulia

Member
Le au dat frunzulite noi, si la baza tulpinii, li se vad rădăcinile infiltrat in pământ...
Butasii erau verzi, fara floare in vârf . O sa pun si ceva poze cand voi avea timp :rock:
 

laural

Well-Known Member
Ma bucur pentru tine !
Si eu am tot inmultit acum 2-3 ani hortensii, dar le-am dat pt. ca eu nu am unde sa le tin, gradina mea e in camp in plin soare.
 

ghia_don

Active Member
Ai grija sa nu scoti peturile de tot dintr-o data ! Frunzulitele fragede se vor dezhidrata brusc si e posibil sa le pierzi. Scoate intii dopurile si obisnuieste-le cite putin cu noul mediu. Asta doar daca esti sigura ca au radacini zdravene...
Succes !!:)
 

Genna

New Member
Chiar daca nu s-a mai scris de mult la subiect, deschid discutia :openrose:
Cine stie ce se intampla cu hortensia mea? Este batranica, conform vecinior sa fie cam de 5 ani, plantata intr-un loc fara soare si umed. Nici nu stiu de ce e asa mica, probabil ca propietarii dinainte au taiat-o mereu la mic. Va pun poze si cu ea inflorita si acum, dupa ce i-am taitat florile uscate.
 

geodezia

Well-Known Member
pai am inteles ca nu trebuie taiate florile eu nu am dar am citi pe aici prin postari ca cica infloreste pe lastari de anul trecut si nu trebuie taiata na citeste si tu poatarile pe aici ca au fetele flori tare frumoase
 

elianna

Well-Known Member
Asa e, mugurii florali se formeaza pe lastarii vechi. Florile se taie dar foarte scurt. Oricum hortensia creste greu, cel putin la mine, cativa cm anual iar daca iarna e grea, mai si ingheata.
 

Genna

New Member
Eu am tait florile din scurt, mai ales ca am observat boboci langa primele frunze imediat dupa floare. Am ezitat in magazin sa cumpar ceva produs pentru cloroza, mai ales ca vanzatorul nu era sigur, daca nu cumva frunzele mele arata asa din cauza venirii sezonului rece. Nici nu stiu ce sa zic...
 
Sus