Hortensia II

oanaiulia

Member
Gata! Am pus butasi azi si direct sub brazi... I am dat si cu hormon de inradacinare, si in pământ cu ei! Fara peturi in cap, dar mâine le pun la jumătate si peturi..
Deci cred ca am epuizat toate variantele ! :rofl:) ceva trebuie ca iasă...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Desi vremea florilor de hortensia e pe trecute, nu pot sa nu prezint chiar cu intarziere harnicuta mea hortensie primita in urma cu patru ani de la o foarte sufletista si draga forumista (multumesc, Daniela). Inca de la inceput m-a surprins aceasta planta cu tenacitatea si harnicia ei. A crescut asemeni lui Fat-Frumos, dintr-un lastar mititel, dar bine inradacinat ajungand acum o tufa de toata frumusetea.
Iat-o aici pregatita de prima iarna in gradina , apoi, la aproape doi ani producand primele flori

Dupa inca un an, in 2013, deja o tufa de toata frumusetea

Iar anul acesta s-a intrecut pe sine
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cat e de frumoasa, Adina! O minunatie...aproape o egaleaza pe cea pe care am mai admirat-o la tine, pozata parca la vecini (sper sa nu gresesc)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Madalina!

(Planta roz pozata in vecini era un urias bujor arbustiv. In poza mica e drept ca seamana ca aspect cu hortensia asta.)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Imi place mult tufa ta cu flori ciclam, Doina. Arata foarte bine toti lastarii. E un avantaj la buchetele astea mai plate. Lastarii le pot sustine cu usurinta.

Multumesc de aprecieri. Le impart insa cu Daniela din a carei planta am primit un lastar. Ma bucur ca a gasit pe plac conditiile din gradinuta mea. Ma indragostisem acum 4 ani de aceasta minunata planta dupa o vizita pe plaiuri valcene. Acolo am admirat exemplare superbe. Cred ca vi le-am prezentat atunci, dar merita sa le mai postez o data. In Olanesti si imprejurimi m-au cucerit definitiv dumnealor:


Cum sa nu-ti doresti o farama din asemenea minunatii? :h:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Adina, ai deptate, evident,era un bujor...am devenit uituca.
La mine mereu au inghetat hortensiile...in fiecare iarna. De asta mi-am cumparat anul asta si o paniculata, in speranta ca asta rezista mai bine. Lavoi cum ajung sa creasca asa mari?
 

ghia_don

Active Member
Le las de capul lor:)..Nici macar nu le tund, las ramurile asa cum ies din iarna, tai doar ce e uscat. Anul trecut mi-am mai plantat doua culori, acum au fiecare cite o floricica dar n-am reusit sa le fac poza. Nu le voi mai tunde pe nici unele, pentru ca am observat ca in anii in care am tuns-o pe cea mare nu a facut decit 0 floare, doua. Anul asta am mai plantat inca trei nuante :happy:...
 

elianna

Well-Known Member
Doina, hortensiile macrophyla nu se tund pentru ca mugurii florali se formeaza in anul anterior.
Am si eu cateva dar nici una asa mare desi au vreo 3 ani. Anul asta s-au umplut de flori. Le-am pozat dar nu stiu acum pe unde mai sunt pozele.
Adina, cea din poza 3 e o nebunie.
 
Hortensia Macrophila Endless Summer are avantajul ca infloreste pe lastari noi, anuali. Eu am doua, cumparate anul trecut, s-au dublat ca marime si au inflorit extraordinar....
 
De la Baumax, anul trecut...anul asta nu au adus inca.
Asa erau anul trecut:


Si asa arata anul asta...sunt culcate de la ploi.


Le-am plantat in pamant special pentru hortensii si le-am pus scoarta la radacini.
 

ghia_don

Active Member
Am vazut si eu anul trecut la Baumax, dar n-am luat:(... Acum parca imi pare rau cind vad cit de frumoase s-au facut la tine !:)
 
Si mie imi pare rau ca nu am luat si una alba...mai ales ca le-am primit prin santaj :) si puteam sa profit de ocazie :devil:
Sper sa mai aduca, ieri am fost pe la Baumax si stau foarte prost la capitolul flori, niste trandafiri bolnavi si niste leandrii lesinati..
 

cristinaf

Well-Known Member
De la Baumax, anul trecut...anul asta nu au adus inca.
Asa erau anul trecut:


Si asa arata anul asta...sunt culcate de la ploi.


Le-am plantat in pamant special pentru hortensii si le-am pus scoarta la radacini.
Foarte frumoase sunt! De curiozitate cam la ce pret erau in Baumax? Ca am vazut pe site la Anthesis ca au in oferta cu 100 lei si imi pare prea mare pretul ca sa fac experimente.:( Am mai avut macrophila, nu varietatea asta ce-i drept, si nu i-a mers deloc, a decedat cu brio dupa vreo 2-3 ani de agonie.


Ultima data cand am fost prin Iasi, am vazut un exemplar tare frumos, din mersul tranvaiului, cum s-ar zice. Am luat tranvaiul 6 din Tg. Cucului si nu am coborat ca de obicei prima statie dupa Piata Unirii, la gara. Am zis sa mai astept 2 statii, sa faca rondul la Bila, si pe traseul acela scurt, intre statia unde as fi putut sa cobor si pana sa faca rondul, am vazut in fata unui bloc, pe partea stanga, cu orientare la N, un exemplar tare frumos, cu flori roz si bleu amestecate.:inlove:
 
Pretul initial era aprox 150 lei, le-am luat la reducere si am dat pe una 77 lei...sunt mai scumpe decat cele "normale", ca sa le spun asa, dar parerea mea e ca isi merita toti banii, mai ales ca dupa o iarna grea, chiar daca isi pierd bobocii de anul anterior, scot lastari noi care infloresc in acelasi an.
 

elianna

Well-Known Member
Cam mare pretul mai ales ca nu prea mai am unde le caza:) Oricum si ale mele au inceput sa se inalte, se pare ca s-au acomodat cu locul.
In Iasi n-am vazut decat o Annabelle, in Copou dar era la soare si arata cam amarata, poate ajung s-o vad pe cea dinspre gara.
Am vazut in schimb in Piatra Neamt niste hortensii mari si pline de flori in spatiul din fata blocurilor si acolo sigur nu le-a pus nimeni pamant special si nici nu le-a protejat iarna.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Singura hortensie pe care o am (v-am prezentat-o deja) e foarte rezistenta, nepretentioasa si harnica. I-am oferit un loc cu cateva ore de soare pana in pranz, apa suficienta, protectie de cetina in prima iarna. Nu are sol special, nu am facut defel taieri. A prins si ierni blande, dar si geruri (si pe aici lipseste des zapada care ar proteja de ger) si pana acum nu a dat deloc semne de inghet, uscaciune. Curat doar florile uscate.
 

adrianam

Well-Known Member
Ce frumoase sunt!
Am vazut si eu in zona Valcii si a Gorjului exemplare superbe!
Am vazut si prin Craiova, dar in zone mai putin expuse la soare, cu orientare nordica.
Sunt niste tufe in gradina unui bloc pe care cred ca nu le uda nimeni, dar au crescut sunt o splendoare inflorite. Acum beneficiaza de umbra unor copaci inalti. Am zis ca fur si eu de acolo cateva crengute sa le pun la prins.
La mine insa este prost cu zona din gradina unde sa le plantez. Aproape peste tot am soare si dupa-amiaza.
Cele plantate au inceput sa infloreasca dar mereu le gasesc pleostite daca se intampla sa nu ploua cateva zile si eu nu ajung sa le ud. :(
 
Sus