Hoodia gordonii

gino

Member
De secole bosimanii utilizeaza Hoodia gordonii contra poftei de mancare.
Hoodia, aceasta planta grasa care seamana cu un cactus, poate ajunge pana la 2 metrii inaltime in locurile de origine, permite de a trece peste foame si sete in lungile perioade de vanatoare ale bosimanilor in desertul Kalahari.
Ei au dat plantei numele de "hoba".
Bosimanii au obiceiul de a pleca pentru mai mult timp la vanatoare strabatand desertul Kalahari, care se intinde din Africa de Sud, pana in Botswana, trecand prin Namibia.
Traditia cere ca vanatul sa fie adus intreg in sat, neavand voie sa se consume din el pe parcurs.
Pentru a rezista la foame si la oboseala, ei sug seva de Hoodia, mestecand bucati din ea.
Datorita acestei plante, ei sunt capabili sa reziste 3 - 4 zile fara sa bea apa si fara sa manance si nici sa-si piarda energia.
O singura picatura albicioasa si amaruie din planta este suficienta pentru a suprima foamea si setea pentru mai multe ore si chiar sa redea energia.
Americanii au dat in anul 2002 un brevet celor din Africa de Sud, care au si realizat primele cercetari asupra suculentei Hoodia, dupa descoperirea ei de catre bosimani.
Acest brevet se bazeaza pe proprietatile de a taia foamea a unor extracte din 4 plante utilizate de bastinasi. 2 specii de Hoodia si 2 de Trichcaulon.
Cercetatorii sud - africani au remarcat ca atunci cand cobaii din laborator consumau Hoodia, ei incetau practic sa se mai alimenteze.
Principiul activ din Hoodia gordoni - molecula P57 - poseda cateva caracteristici ale glucozei si ceea ce este mai important, actioneaza ca si ea direct asupra hipotalmusului. Imitand efectele glucozei asupra creierului nostru, molecula P57 face in asa fel incat hipotalmusul sa trimita mesaje catre celule si ne da impresia de satietate chiar daca am mancat foarte putin.
Activitatea moleculelor P57 se pare ca este de 10 000 de ori superioara celei a glucozei, dar fara aportul nici unei calorii.
Persoanele care consuma Hoodia nu mai simt nevoia de hrana. Nu le mai este foame si deci nu mai au pofta sa manance. In acelasi timp cu aceasta senzatie de satietate ele resimt si o ameliorare a tonusului.
Miscandu-se repede, americanii au scos pe piata "Hoodia Super Slim 400" care contine 90 de capsule de 400 mg pentru cei care vor sa slabeasca in mod natural. De putin timp, acest produs este disponibil si in Europa.
Iata ce spune o persoana care s-a tratat cu "Hoodia Super Slim 400":
Am urmat tratamentul circa 3 saptamani, luand cate 2 capsule cu o ora inainte de fiecare masa. In 3 saptamani am pierdut 3 kg fara sa fac cel mai mic efort.

Doi reporteri de la BBC au plecat in Africa de Sud, in desert, ca sa caute Hoodia gordonii. La fata locului au gasit o planta putin atractiva. Au decojit cu grija ca sa poata ajunge la miezul cu gust dezagreabil.
Aceasta planta era renumita ca ar poseda si calitati afrodiziace.
Au mancat din planta si dupa aproximativ 18 ore, simpla idee ca ar trebui sa manance numai o banana, le facea sila.
Foamea le-a revenit dupa foarte mult timp celor doi englezi....

-Hoodia gordonii :
http://www.flickr.com/photos/martin_heigan/158097355/
-Trichocaulon :
http://www.cactus-art.biz/schede/TRICHO ... flavum.htm
-Medicament :
http://authenticvitamins.co.uk
 

mymo

Active Member
Interesant ce ne-ai povestit despre ea.
Iti doresc sa o vezi inflorita si sa ne-o arati si noua :D
 

gino

Member
De data asta cred ca am ajuns cu o zi intarziere, asa ca prima floare era deja trecuta...
Iar urmatorul boboc n-a vrut cu nicio rugaminte sa se deschida.


In schimb, am taiat cel mai mare lastar ca sa incerc inradacinarea lui, si cu ocazia asta am gustat celebra seva a plantei.
Este amara dar si dulce in acelasi timp... :D
 
Buna ziua,
A gasit cineva in tara de cumparat produse pe baza de Hoodia gordonii?
Am incercat sa gasesc in Anglia si sunt o multime de firme care vand, unele doar pe Internet dar si vreo 2 in lanturi de magazine cu produse naturiste, iar preturile sunt cam de 20 de lire pe cutie de 30 de capsule. Majoritatea produselor insa sunt sub 500 mg, iar cantitatea recomandata este, se pare, de 750 - 1000 mg / zi.
Am gasit chiar o firma care oferea mostre gratuite, pentru 5 zile, cica plateai doar transportul (si bineinteles ca iti cerea si datele de pe card); daca nu erai suficient de atent ca sa citesti si Termenii si conditiile, o puteai musca pentru ca acolo scria, mic de tot, ca de fapt prin comanda mostrelor te obligi sa achizitionezi necesarul lunar, in fiecare luna, iar ei iti vor trimite produsul lunar si vor debita cardul.
O intrebare adresata in special doamnelor de pe forum: credeti ca o increcare de a distribui produsul respectiv in Romania ar avea succes? :)
Multumesc
Ciprian
 

cory_helen

Active Member
eu stiu de aloe, ca este recmandan ca adjuvant digestiv si bunica mea de la tara folosea sucul contra muscaturilor de tantari - nu mai zic ca alerga si cu sticla de tuica dupa noi prin gradina ca sa ne unga...

cred ca sunt multe suculente care pot fi utilizate in scop farmaceutic...

:D
 

gino

Member
Salut Ciprian

Nu stiu daca in Romania se gasesc produse pe baza de Hoodia, am sa ma interesez...
Si cred ca la ora actuala, chiar ar fi bine venite astfel de pastile, mai ales pentru pensionari si bugetari care o duc destul de greu cu banii pentru alimente... :(
Zilele trecute am mai gasit ceva interesant pe net.
Este vorba de un medicament pe baza de ...Caralluma :eek:
Nu mi-am imaginat ca Stapeliadele pot fi si plante medicinale...
Asta in cazul in care nu-i o farsa, desigur !
:D
 

dumitza

Member
Aveti idee din seminte in cati ani ajunge la maturitate?sau macar la o dimensiune rezonabila???As vrea sa incerc cu seminte......
 
buna,
pentru cei care vor sa o foloseasca pentru cure de slabit, aveti mare grija la efectele secundare, subiectul este de studiat temeinic inainte de a incepe sa faceti salate :oops: Nici produsele pe baza de Hoodia care se gasesc pe piata nu sunt 100% sigure, se pare ca nu sunt nici macar testate complet, plus ca majoritatea sunt "contrafacute" - ori au o concentratie foarte mica din planta ori nu au deloc, plus ca nu sunt nici foarte ieftine.

Ciprian
 

gino

Member
Dumitza, nu stiu in cati ani ar putea sa ajunga la maturitate o Hoodia obtinuta din seminte.
Am avut anul trecut cateva seminte aduse din Italia.
Nu stiu cat erau de vechi...
Am respectat conditiile de semanat, dar nu a rasarit nici macar o singura planta....
 
Salut

recent am reusit sa achizitionez cateva exemplare de Hoodia, plante de la 15 - 25 de cm; daca reusesc sa fac poze revin zilele astea, daca nu abia pe saptamana viitoare; o sa pun si pe ebay din ele, dar mai intai va intreb pe voi daca vreti din ele; tinand cont ca sunt doar cateva, o sa va rog sa-mi spuneti cat se poate de repede, cu scuzele de rigoare ca va rog asta fara a avea si pozele; pretul este de 50 de lei pentru cele mai mari si 40 de lei pentru cele ceva mai mici;

Ciprian
 
Sus