Hibridizare hibiscusi

Sash

Active Member
Ati incercat asa ceva pana acum?
Mie mi-au inflorit 2 hibi in acelasi timp saptamana trecuta si am pus polen de la schizo pe florile de la sunny athen. Una din flori a cazut cu totul - asta dupa ce a stat vreo 2 zile cu petalele rasucite de parca si le pusese pe bigudiuri - dar cealalta a "aruncat" numai partea cu petale si vad ca a crescut un pic baza verde - cea care sper sa se transforme in teaca cu seminte :rugaciune:
 

Sash

Active Member
A facut o capsula dar a "scapat-o" prea devreme... :(
Asta e... data viitoare cand imi infloresc 2 diferiti in aceiasi zi incerc iar.
 

Cristiana

Member
VioletaB a spus:
Iarna hibiscusul e musai sa treaca in repaus, asa ca nici hibridizarile nu au succes. (zise nenea cu catastifu ' ! :) ). Parca nici polenul nu-i asa mult ca vara , sau nu vad io bine ??!! :eek:
Violeto, pune ochelarii, la mine hibi cel rosu a manjit toata perdeaua cu galben :rofl:. Cat despre repaos, inseamna ca ai mei sunt dereglati, caci sunt plini de boboci!

Acum serios, eu am citit altundeva ca hibiscusul poate inflori 12 luni pe an, fara probleme, asta binenteles daca e tratat cum trebuie, cu papa, lumina si caldurica!
 

Cristiana

Member
Apai, draga Violeto, ai vazut ca nu zic prostii? Spune-i lui nenea horticuloru' sa-si upgradeze catastiful, ca nu e in pas cu realitatea :) !
 

Cristiana

Member
No, stii ce? Un hibi de-al meu a fost toata vara in repaus, l-am tot pandit dar degeaba, m-a fentat, dar acum amenintat de un sfarsit la pubela s-a dat pe brazda :rofl: si-si vede de treaba. Oricum, ei au perioade de inflorire dupa care se opresc, apoi iar isi dau drumul.
 

emeclau

Active Member
sunt foarte interesata de simptomele hibiscusului la care a reusit hibridizarea :gandit: :D
as dori de asemenea sa stiu daca exista o perioada optima cand trebuie sa facem acest lucru ( la ce interval de timp dupa ce se deschide floarea)
si ce fel de reguli exista cand efectuam incrucisarea ( polenul sa fie mai batran sau nu, etc)
orice alte chestiuni pertinente sunt bine venite
mai am vreo 6 boboci la Rum Runner si ma..mananca degetele :rofl:
 

michaela

Active Member
Da.... parca albina cand face polenizare calculeaza ce si cand... eu zic ca... dupa ce s-a deschis hop cu pensulita! :rofl: :rofl:
Eu asa am facut :) sa vedem daca tine capsula sau o avorteaza eu am autopolenizat manual propia varietate nu incrucisare intre doua varietati unii nu merg ... dar acum o sa vad ce si cum :wink:
 

kriss

Member
Am incercat si eu polenizarea la 8-10 flori de hibi pana acum, dar asta e singura capsula care a rezistat si a crescut:
 
Sus