Hibiscus Syriacus -

cristinaf

Well-Known Member
Eu habar nu am avut de problema asta si mi-am cumparat unul in toamna.:rolleyes: Anul acesta n-a inflorit, dar macar stiu la ce sa ma astept.
Am sa-l urmaresc pe cel dublu, c-a inflorit sanatos anul asta, sa vad daca apar ceva pui.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La cei dublii sansele sa apara pui sint mult mai mici..... doar daca ai noroc de semintze(in general nu sint la cei dublii)..... si le plantezi tu...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata ca au inflorit si la mine primele flori la cei dublii cumparati anul asta.... deocamdata numai doi:

 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata in sfarsit ca a inflorit si al treilea dublu, cel deschis la culoare.......... si ceilalti doi au mai facut citeva flori:

 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
depinde de soi.... unii dublii infloresc prolific, altzii slab. Evident trebuie cautate soiurile care infloresc prolific... dar de obicei nu sint scrise asemenea detalii in descrierea plantei. Probabil mai depinde si de conditiile care le au, mai ales de calitatea solului.

Ai mei cei dublii sint in primul an de inflorire deci nu prea se poate trage on concluzie... pina acum par sa infloreasca prolific.
 

adrianam

Well-Known Member
Cand i-am cumparat, in urma cu vre-o 6-7 ani, nici nu ma gandeam la un astfel de detaliu- numarul florilor facute.
Acum a devenit un criteriu important in alegerea unei plante.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cei trei muschetari continua inflorirea:



 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Flori de octombrie.... mai rar se vad, anul asta se pare ca frigul incepe un pic mai tarziu... plus ca au beneficiat de citeva zile calde saptamina asta:

 
Ultima editare:
Sus