Hibiscus Syriacus -

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Unicul si singurul :giggle: syriacus de fapt existent in gradinuta:

Il tot tai sa il formez copacel cu coroana ...sper eu ceva pe rotund:mm:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Deschid acest subiect pt ca cred ca nu a fost deschis inca.

Hibiscus syriacus este hibiscusul de gradina care creste sub forma de pomisor sau tufa si care are trunchi si ramuri lemoase care se pastreaza peste iarna. Este destul de raspindint in Romania si creste cam pina la 3-4 m.
In general infloreste incepind cu luna iulie si continua pina in septembrie-octombrie.

Exista forma florii simpla si dubla... dar cel cu flori simple e mult mai comun.

Culorile gasite sint: Alb cu mijlocul rosu, alb complet, roz, lila-roz, albastru-lila, roz-rosu.

Mai sint si alte culori dar sint mai rare.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superb arata, la mai multi . Sint curios daca cel de la tine (parca era din semintze ) va fi tot dublu.


Am luat recent doi din astia dublii, China Chiffon (Alb cu mijlocul rosu ) si Sanchoyo - un roz-lila ..... dar nu par ca vor sa faca flori anul asta... ce e drept au cam suferit la transport si poate ca de aia nu dau boboci.

Unicul si singurul :giggle: syriacus de fapt existent in gradinuta:

Il tot tai sa il formez copacel cu coroana ...sper eu ceva pe rotund:mm:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
NU stiu sigur... dar cred ca se poate face ceva.... parca cu hormoni de in radacinare.
 

cristinaf

Well-Known Member
Am si eu unul cu floare dubla, alba simpla, jeanne d'arc se numeste.
Dupa 2 mutari a ajuns la locul lui definitiv, iar anul acesta a inceput mai serios sa creasca.

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Superbi hibi cu flori duble aveti! Sunt la fel de prolifici ca cei simpli? Pe astia de nu-i chelesti de capsulele cu seminte (e drept ca-s decorative) ai padure de hibiscusi!

Stie cineva al meu cum se numește? L am cumparat de la lidl anul acesta, dar nu scria denumirea pe eticheta... Oricum e tare drăguț :) , di plin de flori!
http://oanaiulia.sunphoto.ro/Gradina_mea_17_07_2014/98206919
Fotografia ta a surprins corect culoarea?
Ia vezi aici, daca nu seamana cu acesta: http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/41344/
 

oanaiulia

Member
Adina-Ioana ,asta cred ca e! Fotografia e făcută seara, dar am observat ca floarea se face mov-albaștrii pe margini cand începe sa se usuce.
Mersi ! :hug:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor. Sa te incante cu multe flori frumoase si sa fie la fel de rezistent pomisorul ca fratii lui autohtoni.
 

cristinaf

Well-Known Member
Langa al meu nu am vazut niciun pui rasarit din seminte pana acum.
Am sa incerc de curiozitate cu butas pus sub pet, sa vad ce-o sa iasa.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am doi cu floarea dubla, unul alb si unul movaliu. Nu am incercat pana acum sa-i inmultesc dar am vazut ca butasi pusi in pamant toamna, fara pet, au inmugurit primavara- dar erau hibi simpli.
Voi incerca la toamna, ca prea e gradina goala acum.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata unul dublu de la Gabiuta, cit de mic e , s-a straduit sa faca o floare anul asta.....

 

ghia_don

Active Member
Frumosi astia dubli !! :) Si am impresia ca nici nu se autoinsaminteaza.
Eu am renuntat la cei cu floare simpla din cauza inmultirii excesive...in fiecare an smulgeam cite o padurice de pui din gradina:mad:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Eu am renuntat la cei cu floare simpla din cauza inmultirii excesive...in fiecare an smulgeam cite o padurice de pui din gradina:mad:
Ai dreptate, sunt tare prolifici. Imi plac insa pentru ca sunt rezistenti, infloresc lunga perioada de timp si aduc o pata de culoare in gradinuta. Asa ca m-am smecherit si tin inmultirea sub control. Desi capsulele cu seminte sunt tare decorative peste iarna, prefer sa le tai pe toate cand sunt inca necoapte. Asa ca nu mai are ce insamanta. :)
 

ghia_don

Active Member
Sa tai mii de capsule????:banghead: Nuuuu !! Eu ii formasem pomisor, tulpina avea 1 m iar coroana se facea foarte mare in timpul verii, in ciuda tunderii din primavara. Intr-adevar erau foarte frumosi in perioada cit erau infloriti, dar nici intr-un caz n-as fi reusit sa stau cu foarfeca in mina, cocotata pe scara sa le tai capsulele.
 
Sus