Hibiscus Sunny Toledo vs hibiscusul rosu batut

Leanna

Member
:D Buna seara tuturor :D

Nu stiam unde sa postez intrebarea si mi s-a parut cel mai potrivit topicul acesta. :)

Am vazut la cineva de pe forum hibi Sunny toledo. Ma intereseaza care e diferenta dintre Sunny toledo si hibiscusul rosu batut, intilnit mai des pe la noi. e vreo diferenta de culoare? Si daca da, care e? :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt oarece diferente. Sunny Toledo este rosu-portocaliu, celalalt este rosu intens. Dispunerea petalelor e diferita si cred ca si forma lor. Nu-s foarte sigura, am vazut Toledo o singura data.
 

Leanna

Member
Mama a primit unul la servici, dar e inca cu floarea nedesfacuta. :) Daca difera culoarea nu am decit sa ma bucur :) ii voi face o poza :)
 

nutilepadat

Active Member
Leanna ti-ai schimbat avatarul :eek: esti tu in poza? :?
Acum am inteles-o pe Tina :rofl: ,la Brasov cand ne-am intalnit a zis, ca daca isi schimba cineva nu il mai recunoaste :rofl: asa sunt si eu acum ,multi dintre voi le-ati schimbat,si pe aceasta cale va felicit sunt frumoase :D
 

Leanna

Member
:) Nuti, sunt eu.
Nu-ti fa griji ne vei recunoaste :) ce sa-i faci daca ne plac schimbarile, inclusiv si schimbari de avatar :)


Apropo azi s-a desfacut clasicul rosu, il astept si pe toledo. Le voi organiza un concurs :)
 

mirelush

Member
Leanna, am si eu un hibiscus Sunny Toledo. E diferit de cel clasic rosu. Cum bine a observat Cornelia, culoarea, forma si dispunerea petalelor este diferita . In plus Sunny Toeldo e mai mofturos. In casa la mine nu a vrut sub nici o forma sa infloreasca. Bobocii ajungeau mari , gata sa se desfaca dupa care asa incremeneau pana se uscau. :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mirelush am patit exact asa cu Madrid. Cresteau bobocii dolofani dupa care se intampla ceva. Se vestejeau si cadeau dupa ce se colorasera. Si erau asa un portocaliu-ciocolatiu... :cry: O vara intreaga m-am chinuit sa-l vad inflorit si in final planta a murit fara sa-mi implineasca visul.
 

Leanna

Member
Mi-am adus insoritul acasa astazi. Sta semiinflorit de ceva vreme. Am incercat sa fac pozele, din pacate camera e descarcata, asa ca pozele le-am facut cu telefonul. Nu se observa bine diferenta, dar totusi este. Si bobocii sunt diferiti.
Sunny Toledo si clasicul
Poza in doi :)
Se observa intr-adevar ca Toledo e mai orange :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Apropo, cel rosu este: Hibiscus rosa sinensis - planta mama pentru o gramada de hibrizi. Prin strainataturi se dau bani buni pe el. :wink:
 
Sus