Hibiscus Schizopetalus

dorinas

Member
Foarte frumos Cornelia, sa-ti traiasca.
Cand ai fost la Brasov ne-ai adus niste lastari de hibi, mai sti de care e cel cu frunze verzi?
 

Sash

Active Member
Felicitari!!!!! :D Sper sa te bucure si cu floricele in curand - daca tin eu bine minte "mama" lui a inflorit prima data prin iarna :D
 

oana_oana

Member
Hibi asta are o singura culoare sau exista si rosu si roz?
Ca la surinam m-am lamurit ca este doar rosu, dar aparatul schimba culoarea.
M-am uitat pe google si uni-s roz, altii rosii.
 

Simina

Active Member
cornelia a spus:
Am tot visat sa-l vad cu mai multe flori deschise. Azi s-au intamplat 2 si mai urmeaza 5 boboci pe aceeasi crenguta. :D

Am citit subiectul de la inceput si sunt curioasa cu ce l-ai convins sa infloreasca.
Ai folosit un anume ingrasamant, un anumit substrat fata de ceilalti ani sau a vrut sa-ti puna rabdarea la incercare?
Oricum, a meritat asteptarea. E foarte frumos inflorit.
 

Claudiavis

Active Member
Fetelor, pe mine ma capiaza schizopetalusul meu: nu vrea si pace sa se ramifice! L-am taiat drastic in primavara (asta inseamna ca i-am scurtat batul principal), ia-u dat niste ramificatii laterale, insa nu mai cresc. Creste ins chimb o alta ramificatie principala, si tot asa,s e lungeste si se tot lungeste. Ramurelele laterale au stagnat anul asta complet. Ce sa-i fac? Il vreau si eu tufa cit de cit aratoasa, nu un singur bat si ala aplecat si vai de mama lui (adica de mine :incapatanat: ). In disperare de cauza i-am fixat batul ala circular pe orizontala, in speranta ca poate se comporta ca un pom fructifer si da ramificatii mai viguroase :) NIMIC!!! Cine are idei, sa-mi zica si mie, ca sint in criza (de idei :p ). Multumesc mult.
 

Claudiavis

Active Member
Trandafirii mei infloresc numai daca ii ud regulat (adica saptaminal) cu apa cu ingrasamint de la Vitaflora pentru stimularea infloririi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Simina a spus:
Ai folosit un anume ingrasamant, un anumit substrat fata de ceilalti ani sau a vrut sa-ti puna rabdarea la incercare?
Oricum, a meritat asteptarea. E foarte frumos inflorit.
Un singur lucru am schimat si s-a dovedit foarte bun: perlitul. Mai exact ...

Ani la rand de cate ori aduceam de afara hibi ma enerva solul in care erau pusi pentru ca nu-l puteam controla, nu stiam cand e vremea sa-i ud. Asa ca schimbam substratul usor al producatorului cu cel pe care il aveam eu. Florimo de cele mai multe ori, care e mediu ca greutate, dar care retine destul de multa umezeala si care nu permite radacinilor sa se aeriseasca. Unii mureau la scurt timp dupa aceasta schimbare.

Dupa ce mi s-au lungit urechile cu Schizopetalusul, am zis ca schimb macazul. Si am amestecat perlit. Nu doar 25% cat se pune de obicei, ci 50%. Si la scurt timp planta a inceput sa se inalte, sa devina mai viguroasa, s-a si ramificat (nu mult, dar suficient) si a facut si flori.

Asadar, perlit in substrat la hibi, ca sa devina usor de aerisit radacinile.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si inca doua lucruri:
- daca aveti hibi mici care nu cresc, le-ar face bine substrat cu cocopeat
- daca va pica in mana ingrasamant cu guano, luati si folositi in cantitate moderata.

O sa va placa raspunsul plantelor.
 

dana

Member
Eu pot sa-l trec pe lista celor decedati in aceasta iarna. :cry: :cry:
a stat la caldura,lumina, a facut o floare si apoi gata! si era chiar marisor - cca.40 cm inaltime cu lastari laterali .......
pe mine chiar m-a chinut si nu stiu ce vroia - dintr-o data si-a pleostit frunzele si s-a uscat
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca nu e prea tarziu, va sfatuiesc ca atunci cand vedeti ca un hibi da semne clare de coma, sa-l puneti intr-o punga sau sub clopot de pet, ceva. Creati-i un efect de sera. Hibi vor caldura, nu prea multa (16-18 grade), dar si umiditate in jur, ceea ce noi nu le putem asigura usor in timpul iernii. :(
 
Sus