Hibiscus moscheutos

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, se pot inradacina din butasi. In general se pun inainte de a incepe inflorirea, cind butasii sint semilemnificati. Daca butasi nu sint semilemnificati si doar cruzi, pare-se ca nu se prind. Evident daca au boboci, trebuie rupti bobocii ca sa nu cheltuiasca din energie pt inflorire. Un borcan cu gura mica cu nisip umed si pus undeva la umbra e in general o solutie suficienta.
 

cristinaf

Well-Known Member
Si hibiscusul meu summerific Cranberry Crush a inceput de ieri sa infloreasca.:dans: Din pacate nu reusesc sa-i surprind bine culoarea, nu vrea si pace sa iasa visiniu, o da in rosu aparatul meu.:rolleyes: Pana vor termina de inflorit toti bobocii, poate reusesc.:D
Ar trebui sa reziste iernii, asa zice reclama, dar la mine ingheata tot ce e deasupra, iar in primavara da, din pamant, din nou.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cristinaf, asa se manifesta orice hibiscus moscheutos, chiar si in zonele cu clima calda...... pierde in fiecare an lastarii si da altii noi de jos.
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc!:)

Citisem ca hibiscusii summerifici ar fi niste hibrizi carora le raman tulpini viabile primavara. Dar eu il am de 3 ani si s-a comportat ca un moscheutos, chiar daca iarna trecuta a fost una blanda. De asta ziceam... o fi tot un fel de moscheutos, dar mai de firma.:D

La a doua floare am reusit sa-i surprind si culoarea. Imi place tare mult, desi pe mine ma cam exaspereaza florile de o zi.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Foarte reusita poza.... felicitari. NU am auzit de hibiscus summerific.... cam toti hibiscusii care au gene de mocheutos se comporta ca moscheutos...

Iata ce a mai inflorit si la mine:


 
Ultima editare:

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc!:)

M-am lamurit acum. Eu credeam ca exista o specie de hibiscusi summerifici, dar asta e de fapt denumirea unei serii, marca inregistrata, de moscheutos.
Prin urmare se comporta cum ar trebui, eu am fost in necunostinta de cauza.:blush:
 
Ultima editare:
Sus