Hibiscus moscheutos

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doi pe aceeasi ramurica :

acesta semibatut

si acesta dupa cum se vede.....
Ciudat este ca nu am nici macar o semincioara de la ei.A facut planta flori incontinuu si seminte nu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da' trebuie si moderatorii sa mai faca cite ceva nu???Sa mute de ex. la topicul respectiv :mrgreen: ca pe poze scrie ce trebuie :)

Si inca ceva:nu inteleg de ce syriacusul este la arbusti cind plantele toate sub titulatura de HIBISCUS ar trebui grupate in acelasi loc :? .
Asa ca le mai dau o tema de cercetare ........ moderatorilor :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La "Plant Shop" gasesti cu siguranta.Si mare si sanatos.Si daca cumva nu are acum la primavara sigur va avea .
 

belisima

Well-Known Member
:dans: semintele la servetel au inceput sa germineze dupa 3 zile,mai astept poate germineaza toate si le pun la casolete :D
 

ica

Member
...va rog ,daca puteti ,sa-mi raspundeti careva la o intrebare;Cand rasare hibiscusul,ca la mine inca nu a rasarit???S-o fi intamplat ceva cu ei?Anul trecut i-am plantata si au fost fantastici! Multumesc!
 

fixpix

Active Member
Uita-te bine. Ar trebui deja sa vezi lastari mititei de un verde deschis.
Sau poate sunt prea adanc plantati. Ai mei sunt asa mai la suprafata.
Poate depinde si de zona. La noi e foarte cald...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cam acum, la mijlocul lui mai sau un pic mai tirziu ar trebui sa rasara. E o planta care rasare de obicei foarte tirziu. Daca pamintul e intarit de la seceta, e important sa ii dai apa multa si sa il afinezi cu mare grija.


ica a spus:
...va rog ,daca puteti ,sa-mi raspundeti careva la o intrebare;Cand rasare hibiscusul,ca la mine inca nu a rasarit???S-o fi intamplat ceva cu ei?Anul trecut i-am plantata si au fost fantastici! Multumesc!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit;

Hibiscus Moscheutos: Lord Baltimore & probabil Blue River.


 

daisy111

Active Member
Superbi!! :indragostit:
Daca la toamna as face rost de cateva seminte,in cat timp voi vedea si eu plantuta ca imi infloreste?sau e mai bine sa pun la prins butas? :D Ca tare mult imi doresc una grena. :visator:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Din semintze infloreste dupa 2-3 ani.. dar in general nu culoarea plantei mama..... Din butasi e mai sigura treaba, sau din divizatul radacinilor cind se fac tufele mari (noiembrie sau martie).

Daca vrei, in tomana o sa am radacini de din aia cu floare roza si mare de tot. Din aia rosii.. s-ar putea, dar nu din astia care ii vezi aici ci unii cu floarea mai rotunda si un pic mai inchisa...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am si unul alb cu centrul rosu cu floare mai mica.. probabil infloreste in curind...
 
Sus